Jascha Heifetz

Jascha Heifetz (/ˈhfɪts/; 2 Şubat 1901 -10 Aralık 1987) Rus-Amerikalı kemancı. Çoğunlukla tüm zamanların en büyük kemancısı olarak kabul edilir. Litvanya'nın Vilnius kentinde doğmuştur ve genç yaşlarında ailesi ile birlikte ABD'ye yerleşmiştir. İlk konserini Carnegie Hall'de gerçekleştirmiş ve büyük bir coşku ile karşılanmıştır. Çocukluk yaşlarından itibaren bir virtüöz olan Heifetz için, 20. yüzyılın bir diğer önde gelen kemancısı olan Fritz Kreisler, sadece ilk konserini izlediğinde şunları söylemiştir; "Kemanlarımızı alıp dizlerimizde kırsak iyi olur."

Uzun ve başarılı bir performans kariyeri olmuştur. Ancak, sağ (yay tutulan) kolundaki bir sakatlıktan sonra, odak noktasını öğretime çevirmiştir.

Heifetz, hayatının ileri dönemlerinde kendini adamış bir öğretmen ve sosyo-politik amaçların savunucusu olmuştur. 911'i acil durum telefon numarası olarak kullanılmasını kamuoyuna savunmuş ve temiz hava için mücadele etmiştir. O ve Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki öğrencileri gaz maskeleri takarak hava kirliliğini protesto etmişlerdir ve 1967'de Renault binek arabasını elektrikli bir araca dönüştürmüştür.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.