Jay Park

Jay Park (d. Park Jaebeom (Hangıl: 박재범; Hanja: 朴載範); 25 Nisan 1987, Seattle, Vaşington), ABD'li şarkıcı, dansçı, repçi, müzik yapımcısı, sokak dansçısı, söz yazarı, besteci ve oyuncu. Güney Koreli erkek müzik grubu 2PM'in eski lideri ve Seattle merkezli bir sokak dansı ekibi olan Art of Movement'ın (AOM) üyesi.

Jay Park (d. Park Jaebeom (Hangıl: 박재범; Hanja: 朴載範); 25 Nisan 1987, Seattle, Vaşington), ABD'li şarkıcı, dansçı, repçi, müzik yapımcısı, sokak dansçısı, söz yazarı, besteci ve oyuncu. Güney Koreli erkek müzik grubu 2PM'in eski lideri ve Seattle merkezli bir sokak dansı ekibi olan Art of Movement'ın (AOM) üyesi. Hayatı

İlk yılları

Seattle'da doğan Park, hip-hop müziğe ve özellikle de sokak dansına büyük ilgi gösterdi. 2003'te, lise yıllarının başlarında Art of Movement (AOM) denilen yerel bir sokak dansı ekibine katıldı. 2004'te, Kore merkezli JYP Entertainment (JYPE) için Seattle, Vaşington'daki seçmelere girdi. Şirketin kurucusu Park Jin-young, seçmelerde Park'ı izledi ve onu, dans, repçilik, şarkıcılık ve Korece'de ileri eğitim alması için Ocak 2005'te Kore'ye getirdi. Park Edmonds, Washington'da büyüdü; orada Edmonds Woodway Lisesi'ne devam etti. Hem Korece hem de İngilizce'yi akıcı bir şekilde konuşabilir.

2008-2009: 2PM, MySpace anlaşmazlığı, Park'ın ayrılışı

Park ilk MNET'in belgesel tarzı "reality" programı Hot Bloodda görüldü; programda geleceğin hayranlık uyandıracak grupları antrenmanda olan 2AM ve 2PM gösterildi. Park en çok hayran oyu alarak 2PM'in lideri olarak bitirdi. Birkaç gün önce Hottest Time of the Day adlı ilk mini albümleri çıkarmalarının adından 4 Eylül 2008'de 2PM M! Countdown müzik programında “10 Points Out Of 10” (10점 만점에 10점) adlı şarkılarıyla sahneye ilk çıkışlarını yaptılar. Park ve 2PM, MBC'nin eğlence programı "Idol Army"nin üçüncü sezonunda yer almalarıyla büyük bir tanınırlık elde ettiler. Bununla beraber, “Again and Again” teklilerinin tanıtımları, grubun Kore müzik dünyasındaki yerini çok yukarılara taşıdı ve Mayıs 2009'da SBS'deki Inkigayo ve Mnet'deki M! Countdown gibi müzik programlarındaki 3 başarılı hafta onlara birincilikler kazandırdı. Benzer başarılar bir sonraki teklileri "I Hate You"da (니가 밉다) da devam etti.