Jean-Pierre Soisson (d. 9 Kasım 1934, Auxerre (Yonne)) Fransız siyasetçi.

Jean-Pierre Soisson

Jean-Pierre Soisson (d. 9 Kasım 1934, Auxerre (Yonne)) Fransız siyasetçi. Paris Siyasal Bilgiler Okulu'nda Hukuk eğitimi almış daha sonrasında Kamu Yönetimi Okulu(ENA)'nu bitirmiştir. Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nda Asteğmen olarak yer almıştır. Sayıştay'a girmiş, 1968-2012 yılları arasında Yonne milletvekilliği yapmış, 1974 yılında ilk kez Üniversitelerden sorumlu Devlet Sekreteri olarak hükümette yer almıştır. UDF'ne bağlı olan Cumhuriyetçi Parti'nin kurucuları arasında yer almış. 1986-1988 yılları arasında Mevduat ve Sevkiyat Fonu Denetleme Kurulu Başkanı olmuştur. Michel Rocard, Édith Cresson, Pierre Bérégovoy gibi sosyalist başbakanların hükümetinde sağa açılımı temsil eden bakanlar arasında yer almış. Reformcular Hareketi'nde ve Liberal Demokrasi Partisi'nde yer almış daha sonra Halk Hareketi Birliği'ne katılmıştır.

Görevleri

Yerel Yönetimler * 14 Mart 1971 - 5 Nisan 1998 : Auxerre Belediye Başkanı * 1 Ocak 1983 - 27 Haziran 1988 : Yonne Genel Konseyi Başkan yardımcısı * 17 Mart 1986 - 22 Mart 1992 : Bourgogne Bölgesel Konseyi Başkan yardımcısı * 27 Mart 1992 - 17 Nisan 1993 : Bourgogne Bölgesel Konseyi Başkanı * 16 Mart 1998 - 28 Mart 2004 : Bourgogne Bölgesel Konseyi Başkanı * 28 Mart 2004 - 28 Mart 2010 : Bourgogne Bölgesel Konseyi üyesi Meclis * 11 Temmuz 1968 - 8 Temmuz 1974 : Yonne 1. seçim çevresi milletvekili * 3 Nisan 1978 - 5 Mayıs 1978 : Yonne 1. seçim çevresi milletvekili * 2 Temmuz 1981 - 1 Nisan 1986 : Yonne 1. seçim çevresi milletvekili * 2 Nisan 1986 - 14 Mayıs 1988 : Yonne milletvekili * 23 Haziran 1988 - 28 Temmuz 1988 : Yonne 1. seçim çevresi milletvekili * 2 Nisan 1993 - 19 Haziran 2012 : Yonne 1. seçim çevresi milletvekili Hükümet * 8 Haziran 1974 - 12 Ocak 1976 : Üniversitelerden sorumlu Devlet Sekreteri * 12 Ocak 1976 - 25 Ağustos 1976 : Başbakan nezdinde, Mesleki Formasyon Devlet Sekreteri * 27 Ağustos 1976 - 29 Mart 1977 : Yaşam Kalitesi Bakanı nezdinde, Gençlik ve Spor Devlet Sekreteri * 1 Nisan 1977 - 1 Haziran 1977 : Gençlik ve Spordan sorumlu Devlet Sekreteri * 5 Nisan 1978 - 12 Mayıs 1981 : Gençlik, Spor ve Dinlence Bakanı * 28 Haziran 1988 - 15 Mayıs 1991 : Çalışma, İstihdam ve Mesleki Formasyon Bakanı * 16 Mayıs 1991 - 28 Mart 1992 : Devlet Bakanı, Kamu Hizmeti ve İdarenin Modernleşmesi Bakanı * 2 Ekim 1992 - 29 Mart 1993 : Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar