Jeff Young

Jeff Young, (d. 31 Mart 1962), Amerikalı gitarist. Musicians Institute'dan 1985 yılında mezun olan sanatçı, özellikle bir dönem Megadeth'te yer almasıyla tanınmıştır.

Ann Arbor, Michigan'da doğan sanatçı, Kettering, Ohio'daki Fairmont High School'dan mezun oldu. 1984 yılında Musicians Institute'a girebilmek için Hollywood'a yerleşti. Buradan da 1985'te mezun olan sanatçı, kariyerine gitar öğretmenliği yaparak başladı.

Megadeth'e ilk olarak, Chris Poland'ın yerine gruba gelen Jay Reynolds'a, grubun eski şarkılarını öğretmek için gelen Young, Poland'ın Peace Sells... But Who's Buying? albümündeki sololarını 30 dakikadan kısa bir süre içerisinde nota nota çözünce Dave Mustaine tarafından gruba alındı. Young; yeni albüm kayıtlarının bitmesine iki hafta kala gruba katıldı, gitar sololarının ve çeşitli elektronik ve akustik ritim partisyonlarının yalnızca bir kısmına katkıda bulunabildi.

Young, Megadeth'in bir üyesi olarak ilk kez The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years isimli belgeselde görüldü. Grupta ise So Far, So Good... So What! isimli albümün turnesi boyunca kalabildi. Daha sonra Young gruptan ayrıldı ve yerine Marty Friedman geldi.

Young, Megadeth'ten sonra Guitar for the Practicing Musician isimli dergide köşe yazısı yazmaya başladı. Ayrıca efsanevi gitarist Steve Hunter'la beraber blues üzerine kapsamlı bir çalışma başlattı. 1990'lı yıllarda babasının ve annesinin ani ölümleri nedeniyle çeşitli müzik türleri üzerinde yaptığı çalışmalarına ara verdi. Daha sonra Brezilyalı Badi Assad ile birlikte çalıştı ve Assad'ın Chameleon isimli albümüne önemli katkılarda bulundu. Albüm, Almanya ve Hollanda'da müzik listelerinde zirvede yer aldı ve JAZZIZ dergisinin okurları arasında yapılan "Yılın en iyi Brezilyalı albümleri" anketinde birinci olmuştur. Bu albümde yer alan Waves isimli şarkı, Michael Douglas ve Kirk Douglas'ın rol aldığı 2003 yapımı It Runs in the Family adlı filmde soundtrack olarak yer almıştır.

Bunların dışında Young'ın solo çalışmaları da vardır. 9 yıldır üzerinde uğraştığı Equilibrium isimli solo albümünü Ekim 2009'da CDBaby.com sitesi üzerinden yayınlamıştır. Ayrıca albümde Debby Holiday, Twinkle, Gilli Moon, Lenine, Matt Chamberlain, Hilary Jones, Tony Franklin ve Viviana Guzman da konuk sanatçı olarak yer almıştır.

2003 yılında testis kanserini yenen Jeff Young, günümüzde ise Music Without Boundaries isimli internet radyo programını sunmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.