Jesse Ventura

Jesse Ventura (d. James George Janos, 15 Temmuz 1951, Minneapolis, Minnesota, ABD), Amerikalı siyasetçi, oyuncu, yazar, eski profesyonel güreşçi ve Vietnam Savaşı gazisidir. 1999-2003 yılları arasında Minnesota Valiliği görevini üstlenmiştir (38. Dönem).

Vietnam Savaşı süresince Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri bünyesindeki "Sualtı İmha Timi (İng. Underwater Demolition Team)"'nda görev yapmış olan Ventura, ordudan ayrıldıktan sonra Jesse "The Body" Ventura ring ismiyle 1975-1986 yılları arasında sürdüreceği Amerikan Güreşi kariyerine başlamış, WWE de uzun yıllar güreşçilik ve ring anonsörlüğü yaptıktan sonra 2004 yılında WWE Hall of Fame unvanı ile ödüllendirilmiştir. Ventura bir yandan WWE'deki kariyerini sürdürürken, diğer yendan rol aldığı 1987 yapımı Av (Predator) ve diğer bazı filmlerle sinemaya adım atmıştır.

1991-1995 yılları arasında yaptığı, Minnesota eyaletine bağlı Brooklyn Park belediye başkanlığı göreviyle siyasi kariyerine ilk adımı atmış olan Ventura, dört yıl sonra bu görevden ayrılarak "Reform Partisi (İngilizce: Independnce Party of Minnesota")'nden adey olarak gösterildiği 1998 yılında yapılan Minnesota Valilik Seçimleri'nde büyük bir sürpriz yaparak diğer tüm adaylar içinde en fazla oyu alıp zafer kazanmış ve 1998 yılında Minnesota valiliği görevini devralmış, göreve geldikten bir yıl sonra partisinden ayrılmış bağımsız olmuştur.

2003 yılında görev süresi dolan Ventura, aynı yıl yapılan seçimlere girmeme kararı almış ve görevini, seçimden birincilikle çıkan Tim Pawlenty'e devretmiştir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.