Jim Carrey

Asıl adı James Eugene Carrey olan ünlü aktör, profesyonel kariyerine stand-up şovmen olarak başladı. Fiziksel komedideki kendine özgü tarzını, mimik ve emprovizasyon sanatı ile bütünleştiren Carrey, okul yıllarında keşfettiği yeteneğini, kısa zamanda Hollywood'a taşımayı başardı. Toronto'nun Ontario kasabasında doğan aktör, on beş yaşından itibaren çesitli gece kulüplerinde şovlar yaptı.

Asıl adı James Eugene Carrey olan ünlü aktör, profesyonel kariyerine stand-up şovmen olarak başladı. Fiziksel komedideki kendine özgü tarzını, mimik ve emprovizasyon sanatı ile bütünleştiren Carrey, okul yıllarında keşfettiği yeteneğini, kısa zamanda Hollywood'a taşımayı başardı. Toronto'nun Ontario kasabasında doğan aktör, on beş yaşından itibaren çesitli gece kulüplerinde şovlar yaptı.

1981 yılında geldigi Los Angeles'in hızlı yaşamına hiç de yabancı kalmayan aktör, bir sene sonra NBC-TV'nin dizisi Duck Factory'de rol almayı basardı. İlk olarak, bir vampir-komedi olan " Once Bitten "da rol aldı. Ardından gelen Francis Ford Coppola'nin " Peggy Sue Got Married " filmi ile kendini gösteren aktör, Geena Davis ile paylastığı " Earth Girls Are Easy " filmi ile sinemaya iyice ısındı. Bu sırada Clint Eastwood'un oynadığı " The Dead Pool " filminde sorunlu bir rock yıldızını canlandırdı.

Modern film dünyasına popüler ve eğlenceli karakterler kazandırmasıyla tanınan Carrey, Ace Ventura : Pet Detective ( Sakar Dedektif ), The Mask ( Maske ), Dumb and Dumber ( Salak ile Avanak ) ve Ace Ventura : When Nature Calls filmleriyle bütün dünyada seyircilerin beğenisini kazandı. Bu filmlerin dünya genelinde gösterdiği gişe başarısı ile bir anda Hollywood'un göz bebeği haline gelen Carrey, özellikle 1996 yılındaki gişe hasılatı tam tamına bir milyar mark olan " The Cable Guy " ile rakiplerini kıskandırdı. " The Truman Show " ile birlikte eleştirmenler gözünde de oyunculuğunu kanıtlayan aktör, özellikle " Liar Liar ( Yalancı Yalancı ) " daki performansıyla, şaklaban-komedyen sıfatının dışında yalın bir oyunculuk da sergileyebileceğini gösterdi. Carrey, filmdeki performansı ile 1997 yılında düzenlenen MTV Film Ödülleri'nde " En İyi Komedi Oyuncusu Performansı " dalında ödül kazandı.

İlk özel şovunu ( Jim Carrey's Unnatural Act )1991 yılında yapan Carrey, Fox Broadcasting Company tarafından gerçekleştirilen Doing Time On Maple Drive adlı haftalık dizide oynadı. Sonraları birçok kez Emmy ödülleri kazanan dizideki başarısının ardından, çok farklı tiplemeleri başarıyla canlandırabilme yeteneği ile Fox Network'ün hit komedisi In Living Color'ın favorileri arasına girdi.

1994 yılında oynadığı " Ace Ventura : Pet Detective " ( Şaşkın Dedektif ) ile sinemadaki yolunu çizen Carrey, ertesi yıl ' İzleyicilerin Seçtiği Favori Film Ödülü 'ünü kazanan " Dumb and Dumber "daki oyunculuğu sayesinde ' Yılın NATO / SheWest Komedi Yıldız 'ı seçildi. Bir sonraki filmi " Ace Ventura : When Nature Calls " filmiyle MTV'nin düzenlediği ödül töreninde " En İyi Erkek Performansı " ile " En İyi Komedi Oyuncusu Performansı " dallarında ödül sahibi oldu. Cameron Diaz ile baş rollerini paylaştığı " The Mask " ile Altın Küre Ödülü'ne aday gösterildi.

" Man on the Moon " filminde, bir zamanların kendi gibi ün yapmış komedyeni, Andy Kaufman'ı canlandıran Carrey, 2000 yılının son aylarında " Ben, Kendim ve Sevgilim " ( Me, Myself and Irene ) ile karşımıza gelmişti. Ünlü komedyen, son olarak Universal Pictures' ın yapımını üstlendiği ve yönetmenliğini Ron Howard'ın yaptığı " Grinç " ( Dr.Seuss' How The Grinch Stole Christmas )adlı filmde rol aldı.

Filmografi 2000 Me, Myself and Irene 2000 Grinç 1999 Man on the Moon 1998 Simon Birch 1998 The Truman Show 1997 Yalancı Yalancı 1996 The Cable Guy 1995 Ace Ventura: When Nature Calls 1995 Batman Forever 1994 Salak ile Avanak 1994 Ace Ventura: Pet Detective 1994 The Mask 1992 The Itsy Bitsy Spider 1989 Earth Girls Are Easy 1989 Pink Cadillac 1988 The Dead Pool 1986 Peggy Sue Got Married 1985 Once Bitten 1984 Finders Keepers 1983 All In Good Taste 1983 Copper Mountain 1983 Introducing... Janet

Diğer anlamları

Jim Carrey

İngilizce Jim Carrey kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. Jim Carrey (nacido en 1962), actor de películas americano

Jim Carrey

İngilizce Jim Carrey kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. Jim Carrey (né en 1962), acteur de cinéma américain d'origine canadienne

Jim Carrey

İngilizce Jim Carrey kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Jim Carrey (geboren 1962), in Kanada geborener amerikanischer Filmschauspieler berühmt für seine Rolle im Film "Dumm und Dümmer"

Jim Carrey

İngilizce Jim Carrey kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
s. Jim Carrey (attore cinematografico americano)

Jim Carrey

İngilizce Jim Carrey kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. Jim Carrey (nascido em 1962) ator norte-americano

Jim Carrey

İngilizce Jim Carrey kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Jim Carrey (geboren 1962) Canadees geboren Amerikaanse filmster

Jim Carrey

n. James Eugene Carrey (born 1962), Canadian-born American film actor

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Jim Carrey
Jim Carrey