John Edwards

Kısaca: John Reid Edwards (10 Haziran 1953) , North Carolina senatörü. ABD Başkanlık seçimleri 2004 de John Kerry'nin başkan yardımcısı adayı. Edwards South Carolina'nın Seneca ilinde doğdu, ve takibinde North Carolina'da Robbins'de yaşadı. Babası bir tekstil çalışanıydı, annesi ise posthane'de çalışıyordu. Ailesi'nde üniversite'ye giden ilk kişiydi, ve South Carolina'da Clemson University'nde Amerikan Futbolu bursu ile okudu, ardından da North Carolina State University'e transfer oldu. Tekstil tekno ...devamı ☟

John Edwards
John Edwards

John Reid Edwards (10 Haziran 1953) , North Carolina senatörü. ABD Başkanlık seçimleri 2004 de John Kerry'nin başkan yardımcısı adayı.

Edwards South Carolina'nın Seneca ilinde doğdu, ve takibinde North Carolina'da Robbins'de yaşadı. Babası bir tekstil çalışanıydı, annesi ise posthane'de çalışıyordu. Ailesi'nde üniversite'ye giden ilk kişiydi, ve South Carolina'da Clemson University'nde Amerikan Futbolu bursu ile okudu, ardından da North Carolina State University'e transfer oldu. Tekstil teknolojisi branşında 1974'de mezun olan Edwards, University of North Carolina at Chapel Hill'de hukuk eğitimi aldı ; her iki yerde de rektör listesine girerek. Hukuk okurken, eşi olan hukuk öğrencisi Elizabeth Anania ile tanıştı ve evlendi.

Hukuksal Kariyeri

Politikaya atılmadan önce, Edwards oldukça başarılı bir avukattı ve haksızca sakatlanmış aile ve çocukların haklarını savunuyordu. Bu süre içerisinde de oldukça başarılı ve zengin oldu. Kariyeri'nin en önemli davası Sta-Rite aleyhinde kazandığı davaydı, şirket kanalizasyon havuzu açarken Valerie Lakey isimli bir kız çocuğunun sakatlanmasına sebebiyet vermişti. Şirketin bütün tekliflerini reddeden Edwards, 25 Milyon dolarlık bir dava kazanmış oldu. Bu da kişisel sakatlanma davalarında, North Carolina tarihinin en büyük ödülünü temsil ediyordu. Avukatlar ve hukuk öğrencileri, Edwards'ın notlarına bakmadan yaptığı 2 saat süren kapanış konuşmasını ayakta alkışladılar.

Tecrübeleri, kişisel sakatlanma davalarında olan Edwards; kendini "küçük adam" ı savunan insan olarak sundu. Eleştirenler ise, Edwards'ın sadece kazanacağından emin olduğu davalara baktığını , bir avukat'ın herkesi savunmaya çalışması gerekir diyerek karşısında bulundular.

Edwards ve eşi Elizabeth'in dört çocuğu oldu. İlk ikisi, Wade ve Catherine, evlendiklerinden kısa bir süre sonra doğmuştu. 1996'da Lakey davasından sadece 1 ay önce, Edwards oğlu Wade'i bir otomobil kazasında kaybetti. O'nun anısına Edwards Wade'in oğlunun Outward Bound rozetini taşımaktadır. Wade öldükten sonra, Edwards ve eşi iki çocuk daha yapmaya karar verdiler ; Emma Claire (1999) ve Jack (2001) ailelerine katıldı. Edwards ailesi hala Raleigh, North Carolina ve Washington DC'de yaşamaktadır; ayrıca Wilmintgon, North Carolina'da denize yakın bir evi bulunmaktadır.

Kasım 2003'de, başkanlık tanıtımlarında ; Edwards (John Auchard ile) Four Trials isimli otobiyografi kitabını yayınladı.

Senato Yılları

Lakey davasındaki başarısı (bunu hayatının en iyi avukatlığı olarak tanımlamaktadır) ve oğlu'nun ölümü (Edwards oğlunun o'nun gibi avukat olmasını umuyordu) ardından ; hukuksal kariyerine durdurup, halkla ilgilenmeye başladı. Bir Demokrat olarak 1998 seçimlerini kazanırken, Muhafazakar Parti'li Lauch Faircloth'u yenerek büyük bir başarı yakaladı.

Edwards bir avukat olarak, Bill Clinton'un 1999 yılında senatodaki Bill Clinton suçlamasında başarıyla savundu, ve Bill Clinton'un görevine devam etmesinde önemli bir rol oynadı.

Edwards 2000 Başkanlık seçimleri sırasında ; Al Gore'un Başkan Yardımcısı listesinde bulunuyordu (John Kerry ve Joe Lieberman gibi, Al Gore seçimini Lieberman'dan yana kullandı). Kasım 2000 yılında, People dergisi Edwards'ı "En seksi politikacı" seçti. Edwards bir çok Senato komitelerinde, bilim ve hukuksal dallarda görev yaptı.

Başkanlık Kampanyası

Edwards resmi olmayarak başkanlık kampanyası'nı 2001 yılında Iowa'da başlattı. Ocak 2003'de, Edwards resmi olarak 2004 Demokrat Başkan adayları seçimine katılacağını ; Eylül 2003'te de Senato için bir daha seçimlere katılmayacağını duyurdu.

Edwards'ın başkanlık kampanya'sında; 2003 yılının ilk 3 ayında 7 Milyon dolar topladı; bir çoğu avukatlık mesleği ile uğraşan; daha önceden yardım ettiği aileler, ve çalışanları idi.

Demokrat Parti seçimlerinde fazla şans gösterilmeyen ve basının fazla ilgi göstermediği Edwards, 2004 Demokrat Parti Başkan adayları seçimindeki en önemli ilk seçiminde oyların %32'sini alıp, gerek basından gerek şirketlerden büyük bir destek gören John Kerry'nin %6 oy altında oy alarak dikkatleri üzerine çekti. Wesley Clark ve Howard Dean ise aldıkları oyların toplamı bile John Edwards'a yetişemedi.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.