John Law

John Law veya tam adıyla John Law de Lauriston (d. 21 Nisan 1671; Edinburgh - ö. 21 Mart 1729; Venedik), para olgusunun sadece ticari değiş tokuş durumlarına yaradığını, kişisel zenginleşmede veya ulusal servette önemli bir etkisinin olmadığı görüşünü savunan İskoç ekonomist, yazar. Law, XV. Louis zamanında Orlando dükü olan II. Philip tarafından Fransa Genel Finans Merkezi başkanı olarak atanmıştır.

John Law, 1716 yılında Paris'te "Genel Banka" adında (daha sonra "Kraliyet Bankası" adını almıştır), devlet ayrıcalıklarından yararlanan özel bir para basma bankası ve bir yıl sonra Mississippi Şirketi'ni kurdu. Bu banka altın karşılığı düşük olan kâğıt para çıkarmış ve bu yüzden çok büyük borsa spekülasyonlarına elverişli bir alan yaratmıştır. Law'ın oluşturduğu bu sistemi 1720'de çökmüştür.

Voltaire, 18. yüzyıl Fransızlarının, Cizvitler ile Jansencileri karşı karşıya getiren tartışmalar karşısındaki ilgisizliğe neden olan durumun, felsefi tartışmalardan çok John Law'ın mali spekülasyonlarının neden olduğunu belirtmiştir.

Law 1729 yılında zatürre nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.