John Wiley & Sons

John Wiley & Sons, Inc., Wiley olarak da bilinir, akademik yayımcılık ve öğretim materyallerine odaklanan küresel bir yayımcılık şirketidir. Şirket, basılı ve elektronik olarak çevrimiçi ürünler ve hizmetler, eğitim materyalleri, lisans, yüksek lisans ve devam eden eğitim öğrencileri için eğitim materyalleri, basılı ve elektronik olarak kitaplar, dergiler ve ansiklopediler üretir.

1807'de kurulan Wiley, For Dummies kitap serisinin yayınlanmasıyla da bilinmektedir. 2017 yılında 5100 çalışanı ve 1.7 milyar dolarlık geliri vardı.

Wiley, 1807'de Charles Wiley'in Manhattan'da bir matbaa açtığı zaman kuruldu. Şirket, James Fenimore Cooper, Washington Irving, Herman Melville ve Edgar Allan Poe gibi 19. yüzyıl Amerikan edebiyatının yayıncılığının yanı sıra yasal, dini ve diğer kurgusal olmayan başlıkları yayınladı. Şirket mevcut ismini 1865'te aldı. Wiley daha sonra odağını bilimsel, teknik ve mühendislik konu alanlarına kaydırdı, edebi çıkarlarını bıraktı.

Charles Wiley'nin oğlu John (4 Ekim 1808'de New York'ta Flatbush'ta doğdu; 21 Şubat 1891'de East Orange, New Jersey'da öldü), babası 1826'da öldüğünde işi devraldı, sonra Wiley ve Putnam ve sonra John Wiley devam etti. Şirket, bugünkü ismini 1876'da, John'un ikinci oğlu William H. Wiley, kardeşi Charles'a katıldığı için satın aldı.

20. yüzyıl boyunca, şirket yayıncılık faaliyetlerini, bilimleri ve yüksek öğrenimini genişletti. 1901'de Nobel Ödülü'nün kuruluşundan bu yana Wiley ve satın alınan şirketleri, ödülün verildiği her kategoride 450'den fazla Nobel Ödülü Sahibi'nin çalışmalarını yayınladı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.