Jordanes

Jordanes (İngilizce telaffuz: [dʒɔrˈdeɪniːz]), ayrıca Jordanis yazılır ya da, daha seyrek, Jornandes, 6. yüzyıl Got asıllı Bizanslı bürokrat, hayatının sonraki bölümünde tarih konusuna yönelmiştir.

Jordanes, Roma tarihi hakkında Romana'yı yazdı, ancak en çok bilinen eseri Konstantinopolis'te yaklaşık 551 yılında yazılmış olan Getika'dır. Bu, Gotların erken tarihini anlatan tek eski eserdir.

Jordanes'dan, bir arkadaş tarafından, devlet adamı Cassiodorus'un bir zamanlar var olan ama kaybolan çok hacimli Got tarihinin bir özeti olarak Getica'yı yazması istendi. Jordanes tarihe olan ilgisi, özlü bir şekilde yazma yeteneği ve kendi Got geçmişi nedeniyle seçildi. Modern güneydoğu Romanya'yı ve kuzeydoğu Bulgaristan'ı içeren Küçük İskitya'daki Roma sınırındaki küçük bir devlet devletinin, yüksek düzeyli bir notarius veya sekreterdi.

Prokopius gibi diğer yazarlar, daha sonra Gotların tarihine dair eserler yazdı. Got kökenli, günümüze gelen tek eser olarak Getika, birçok eleştirel incelemenin konusu olmuştur. Jordanes, klasik Cicero Latincesi yerine geç Latince yazdı. Kitabının giriş bölümüne göre, Cassiodorus'un yazdıklarını gözden geçirmek için sadece üç günü vardı, yani kendi bilgisine de güveniyor olmalıydı.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.