--}}

José Miguel Carrera

José Miguel Carrera Verdugo (15 Ekim 1785 Santiago - 4 Eylül 1821, Mendoza, Arjantin'de idam edildi), Güney Amerika'lı milli kahraman ve Şilili politikacıdır.Josí© Miguel Carrera Verdugo (15 Ekim 1785 Santiago - 4 Eylül 1821, Mendoza, Arjantin`de idam edildi), Güney Amerika`lı milli kahraman ve Şilili politikacıdır. Carrera-Ailsi`ne mensub olan Josí© Miguel, Ignacio de la Carrera`un oğlu ve Juan Josí© Carrera, Luis Carrera ve Javiera Carrera`nın kardeşidir.

İlk yılları

Josí© Miguel Santiago doğar. Tahsilimi ülkenin en iyi okulu Colegio Carolino`da tamamlar. Bu zaman dilimde sınıf arkadaşı ve komşusu Manuel Rodrí­guez ile dostluk kurar.

Okuldan mezun olduktan sonra ebeveynleri onu İspanya`ya gönderir. Orada 1808 yılında İspanyol ordusuna katılır.Napolyon`un birlikleri ile çarpışır. Üst rütbeli başçavuş olur ve Húsares de Galicia-Birliklerine komuta eder.

Bağımsızlık savaşı

İspanyollara karşı Şili bağımsızlık savaşını yönetir ve Şili`nin ilk başkanı olur(1812).

1814 Şili bağımsızlık savaşçıları Josí© Miguel Carrera ve Bernardo O`Higgins, Rancagua Muharebesi`ni kaybederler ve sürgüne kaçmak zorunda kalırlar.

Carrera Buenos Aires`e gider ve oradan ABD`ye geçer. Şili`nin kurtuluşu için bir filo planlarken Buenos Aires`de tutuklanır. Tahliyesinden sonra Montevideo`ya seyahat eder ve Arjantin hükümetine karşı bir gazete kurar. Josí© de San Martí­n bu süre zarfında iki kardeşini idam eder.

Carrera 1821`de kendi birliklerini Şili`ye göderir. Mendoza`da yürüyüşü durdurulur ve tutuklanır. Bir mahkeme prosesinden sonra 4 Eylül 1821 tarihinde idam edilir.

Kaynak

  • kaynak wiki| url=http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Jos%C3%A9_Miguel_Carrera&oldid=38360635|tarih=29 Ekim 2007|dil=Almanca| madde=Josí© Miguel Carrera


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

José Miguel Carrera
José Miguel Carrera