Moses Joseph Roth, (2 Eylül 1894`de Lemberg / Brody`de doğdu, 27 Mayıs 1939`da Paris`te öldü) Avusturyalı yazar ve gazeteci

Joseph Roth

Moses Joseph Roth, (2 Eylül 1894`de Lemberg / Brody`de doğdu, 27 Mayıs 1939`da Paris`te öldü) Avusturyalı yazar ve gazeteciYaşamıJoseph Roth, o sıralar Avusturya-Macaristan Monarşisine bağlı ve nüfüsunun ağırlığı Yahudi olan Galiçya`da Lemberg yakınlarında Brody adında küçük bir kasabada doğdu. Brody Rus Wolhynien`i ile sınır kasabasıydı. 1.Dünya Savaşı`na katıldı ve Avusturya-Macaristan`ın çöküşü Roth`un hayatında belirleyici bir rol oynadı. 1920`de Berlin`e geldi ve Neue Berliner Zeitung, Berliner Börsen-Courier Frankfurter Zeitung gibi gazetelerde çalıştı. 1928`de karısı şizofreniye yakalandı ve hem maddi hem psikolojik bir kriz yaşadı. Alkolizmin verdiği çöküntü, 1933 yılında kitapları Almanya`da yasaklanıp, ülkeyi terketmesi gerektiği zaman daha da şiddetlendi.

Roth önce Viyana`ya gitti, sonra bütün Avrupa`yı dolaştı. 1934`de Avusturya veliahtı Engelbert DollfuíŸ`un öldürülmesinden sonra Paris`e gitti. 1936-1938 arasında yine yazar olan Irmgard Keun ile birlikte yaşadı. 1939`de Paris`te Delirium tremens ve zatürreden yoksulluk ve borç içinde öldü. Mezarı güney Fransa`da Delirium tremens`dedir. Doğup büyüdüğü yerde, üzerinde Ukrayna dili ve Almanca yazılı olan bir şiltle şehrin bu çocuğu anılmaktadır.

Eserleri[1]

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar