Julia Maesa

" target="_blank"> Sikkesi üzerinde Julia Maesa, arka yüzde tanrıça Astarte ]

Julia Maesa (7 Mayıs 165- 3 Ağustos 224/6) Roma eyaleti Suriye`deki Emesa kentinin (günümüzde Homs) baş tanrısı ve güneş tanrısı Heliogabalus`un rahibi Julius Bassianus`un kızı ve Roma İmparatoru Elagabalus`un büyük annesi. Küçük kardeşi Julia Domna gibi, Roma imparatorluğun da tacın arkasındaki en güçlü kadınlardan birisidir.

Julia Maesa, Suriye soylusu Julius Avitus`la evliydi ve Julia Soaemias ve Julia Avita Mamaea adında her ikiside imparator annesi olan iki kızı vardı. Kardeşinin kocası Septimius Severus`un impararator olmasının ardından Julia Maesa, kardeşiyle birlikte yaşamak için Roma`ya gitti. Yeğeni Caracalla`nın öldürülmesi ve Julia Domna`nın suikasta uğramasının ardından, Suriye`ye geri dönmek zorunda kaldı. Ancak yeni İmparator Macrinus onu yasaklamadı ve parasını elinde tutmasına izin verdi. Maesa Suriye`de, Macrinus`u devirip onun yerine torunu ve Julia Soaemias`ın oğlu Elagabalus`u geçirmek için bir plan yaptı. Bu iddiayı meşru hale getirebilmek için anne ve kızı 14 yaşındaki çocuğun Caracalla`nın gayri meşru çocuğu olduğu söylentisini çıkardılar. Anne ve kızı, Macrinus`un karanlık kökeni ve uygunsuz politik ilişkilerine bağlı olarak başarılı oldular ve Elagabalus imparator oldu.

Elagabalus Julia Maesa`yı sadakati ve desteği için ``Augusta avia Augusti`` (Augusta,Augustus`un büyükannesi) ünvanı ile onurlandırdı. Genç adam bir imparator olarak tam bir felaket haline gelince (Vesta rahibesi`yle bile evlenmesi üzerine) Julia Maesa, bir diğer torunu Alexander Severus`u onun yerine geçrmeye karar verdi. Elagabalus, Alexander`ı evlat edinmek zorunda bırakılmasından kısa bir süre sonra öldürüldü.

Julia Maesa 226 yılında öldü ve kardeşi Julia Domna gibi tanrılaştırıldı.

Dış bağlantılarKaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Julia_Maesa |tarih=07 Nisan 2007 |dil=İngilizce |madde=Julia Maesa)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.