Julia Mamaea

Kısaca: Julia Avita Mamaea (d. 14 ya da 29 Ağustos 180– ö. 235) Roma`nın güçlü kadınlarından Suriye kökenli Julia Maesa ve Suriye soylusu Julius Avitus`un ikinci kızıdır. ...devamı ☟

Julia Mamaea
Julia Mamaea

Julia Avita Mamaea (d. 14 ya da 29 Ağustos 180– ö. 235) Roma`nın güçlü kadınlarından Suriye kökenli Julia Maesa ve Suriye soylusu Julius Avitus`un ikinci kızıdır. İmparatoriçe Julia Domna ve İmparator Septimius Severus`un yeğeni ve Julia Soaemias`ın kız kardeşidir. Emesa`da (günümüzde Homs, Suriye) doğdu ve büyüdü.

Julia`nın ölmüş olan ilk kocası eski bir konsüldü(adı bilinmiyor). Julia daha sonra ikinci evliliğini Suriye`li Promagistrate Marcus Julius Gessius Marcianus ile yaptı. Julia`nın Marcianus`tan, Theoclia olarak bilinen (hakkında pek az bilgi var) bir kız ve sonradan İmparator Alexander Severus olacak olan Marcus Julius Gessius Bassianus Alexianus adında bir oğlu olmak üzere iki çocuğu oldu. Erdemli bir kadın olarak bahsedilen Julia Mamaea, kardeşinden farklı olarak hiç bir zaman skandallara karışmadı.

Roma İmparatorluk ailesinin bir üyesi olarak, kuzeni Caracalla`nın öldürülmesine ve Julia Maesa nın en büyük torunu ve tac için adayı olan yeğeni Elagabalus`un bir güç olarak yükselişine şahit oldu. Aslında Elagabalus ve Julia Soaemias`ın beceriksiz yönetimi Julia`nın oğlu Alexander`ın iyiliğine oldu. Alexander 222`de, Elagabalus`un Praetorian Muhafızlar tarafından öldürülmesinin ardından İmparator oldu. Julia ve annesi o sırada 14 yaşında olan Alexander adına saltanat vekili oldular. Yetişkinliğe ulaşınca, Alexander annesine hürmeten onu ``consors imperii`` (emperyal yoldaş ya da muvafakat eden) olarak adlandırdı. Bu şartlar altında Julia Domna ile başlamış olan bir gelenek olaral seferlerinde oğluna eşlik etti. Bu sebeple önce Perslere karşı yapılan sefer nedeniyle doğuya, sonra da Germanya eyaletlerine gitti. Germania Superior eyaletinin baş kenti Moguntiacum`da (günümüzde Mainz) onun birliklerince öldürüldüklerin de oğlu Alexander`le birlikteydi. Aynı kadere mahkum olmuştu.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Julia Mamaea Resimleri