Julia Margaret Cameron

Julia Margaret Cameron (d. 11 Haziran 1815 - ö. 26 Ocak 1879) 19. yüzyılın en önemli porte fotoğrafçılarından biri olan İngiliz fotoğrafçı.

Kalküta`da dünyaya gelen Cameron, 1948 yılında ailesiyle birlikte Hindistan`dan İngiltere`ye taşındı. 1860 yılında da Wight Adasına yerleşti. Fotoğrafçılığa kendisine hediye edilen bir fotoğraf makinesiyler başlayan Cameron, evinin çeşitli yerlerini stüdyo ve karanlık oda olarak düzenledi ve portre çalışmlarına burada başladı.

Cameron bir çok ünlünün portresini çekti bunların arasında astronom John Herschel, yazar Thomas Carlyle, bilim adamı Charles Darwin ve şair dostları Alfred Lord Tennyson, Henry Wadsworth Longfellow vardı. Bu portreler arasında en ünlü ve dikkat çekici olanları Ellen Terry (1864) ve Mrs. Herbert Duckworth (1867) (yazar Virginia Woolf`un annesi) oldu.

Cameron, Tennyson`nın isteği üzerine ``Idylls of the King`` (Kralın İdilleri) adlı kitabına fotoğraflarıyla katkıda bulundu. Victoria dönemi fotoğrafçılarının özelliklerini yansıtan fotoğraflar çekti. Cameron teknik yönden zayıf çekimler yapmasıyla eleştirildi. Çektiği fotoğraflardaki odak ayarsızlıkları, filmlerdeki kırılmalar ve parmak izleri bu eleştirilere sebep oldu. Ancak O, fotoğraflarında teknik kusurları önemsememiş daha çok ruhsal derinlikle ilgilenmişti ve bu yüzden de fotoğrafları dönemin en iyi çalışmaları sayıldı.

Fotoğraf sanatına 40 yaşından sonra başlayan Cameron 1875 yılında ailesiyle birlikte Doğu da Seylan`a (Sri Lanka) gitti ve ömrünün son günlerini yoksulluk içinde geçirdi. 1979 yılında Seylan`da yaşamını yitirdi.

Sanatçının Türkçe`de de ``Dünya Çocukları`` adlı bir kitabı yayınlandı (1937).

Bazı çalışmaları

Resim:Ellen Terry at age 16 by Julia Margaret Cameron.jpg|Ellen Terry, 1864 Resim:JohnHerschel.png|John Herschel Resim:Charles Darwin by Julia Margaret Cameron.jpg|Charles Darwin Resim:Cameron julia jackson.jpg|Julia Jackson portresi (yazar Virginia Woolf`un annesi)

Dış bağlantılar

commonscat-ufak|Julia Margaret Cameron

Kaynakça

  • ``AnaBritannica Ansiklopedisi``


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.