Juliette Binoche

1965 yılında Paris’ye dünyaya gelen Binoche, çocukluğunda bedeninden yayılan güzel kokudan ötürü Brioche ismiyle çağrılırmış. Oyuncu bir anne ile heykeltraş bir babanın çocuğu olan aktrisin kaderi sanatçı ailesinden ötürü zaten çizilmişti. Oyunculuk uğruna süper markette kasiyerlik bile yapan Binoche, 17 yaşında Ionesco’nun bir oyunuyla ilk sahne deneyimini yaşadı. 18 yaşına geldiğinde “ A Nos Amours ” adlı filmde rol alan aktris, ardından Andre Techine’nin “ Rendez-Vous ” filminde rol aldı. “ H

Juliette Binoche

Daha çok kendisine En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran “ The English Patient ”daki asker hemşire rolüyle ün kazanan Fransız aktris Juliette Binoche, kariyeri boyunca Louis Malle, Kryzstof Kieslowski, Daniel Day-Lewis ve Jean-Luc Goddard gibi dünyaca ünlü sinemacılarla birlikte çalışma fırsatı buldu.

1965 yılında Paris’ye dünyaya gelen Binoche, çocukluğunda bedeninden yayılan güzel kokudan ötürü Brioche ismiyle çağrılırmış. Oyuncu bir anne ile heykeltraş bir babanın çocuğu olan aktrisin kaderi sanatçı ailesinden ötürü zaten çizilmişti. Oyunculuk uğruna süper markette kasiyerlik bile yapan Binoche, 17 yaşında Ionesco’nun bir oyunuyla ilk sahne deneyimini yaşadı. 18 yaşına geldiğinde “ A Nos Amours ” adlı filmde rol alan aktris, ardından Andre Techine’nin “ Rendez-Vous ” filminde rol aldı. “ Hail Mary ”adlı filmde Jean Luc-Godard ile çalışma fırsatı bulan Binoche, her ne kadar pek çok oyuncu ona bu yüzden gıpta etse de, Godard ile olan anılarının pek iyi olmadığını söylüyor. Godard’ın garip bir ruha sahip olduğunu düşünen aktris, yönetmenin bir keresinde kendisini iki yüzlülükle suçladığını belirtiyor.

Bu sıralarda Léos Carax ile tanışan Binoche, yedi yıl sürecek uzun bir birlikteliğin ilk adımını attı. Carax’ın “ Bad Blood ” adlı filminde rol alan aktris, AIDS üzerine ilk film olma özelliğini taşıyan bu filmde oldukça başarılıydı. 1988 yılında “ The Unbearable Lightness of Being ” ile de uluslar arası bir şöhrete kavuştu. Danie Day-Lewis ile birlikte oynayan aktris, Tereza adlı bir kadını canlandırdı. “ Les Amants du Pont-Neuf ” ile üçüncü Carax birlikteliğine imza atan aktris, 1992 yılında Louis Malle’nin “ Damage ” adlı filminde rol aldı. Aktris, Josephine Hart’ın romanından uyarlanan filmde, çırılçıplak bedenini Jeremy Irons’ın kollarına bıraktı. Filmin ilginç bir özelliği de Binoche ile Irons’ın birbirlerinden nefret etmelerine rağmen birlikte aşk sahneleri çekmek zorunda kalmalarıydı.

“ Damage ”in büyük bir başarı yakalamasının ardından aynı anda Kieslowski’nin “ Blue ” filmiyle Spielberg’in “ Jurassic Park ” adlı dinazor filmi için teklif alan Binoche, tercihini “ Blue ”dan yana kullandı. Aktrisin Spielberg’e verdiği cevap ise oldukça ilginçti: “ Teklifinizi eğer dinazoru oynayacaksam kabul ederim ”. Kieslowski’nin ünlü üçlemesinin ilki olan “ Blue ”dan sonra “ White ” ve “ Red ” filmlerinde oynayan Binoche, belki de bir oyuncunun hayatı boyunca sahip olabileceği en büyük hazinenin sahibi oldu.

“ Blue ”nun ardından hamileliği dolayısıyla bir süre film yapımından uzak duran aktris, 1994 yılında Raphael adlı bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. 1995 yılında Jean Paul Rappenau’nun “ Hussard sur le Toit ” adlı filmiyle tekrar sinemaya döndü. Filmde aristokrat Pauline de Theus’u canlandırdı. Bu filmde tanıştığı Olivier Martinez’e aşık olan Binoche, Martinez ve oğluyla birlikte Paris’teki evinde yaşamaya başladı.

1996 yılında “ The English Patient ” ile ilk Oscar’ını kazanan Binoche, Hollywood’a giderek daha da yakınlaşmaya başladı. 1999 yılında Diane Kurys'un yönettiği " Aşkın Büyüsü " filminde Benoit Magimel ile birlikte rol aldı. Lasse Hallström’ün “ Chocolat ” adlı filminde Johnny Depp ile birlikte rol alan aktris, bir Fransız kasabasını bir birine katan çikolata satıcısı bir kadını canlandırdı. Bu rolüyle Oscar'da " En İyi Kadın Oyuncu " adayı olan aktris, 2000 yılı yapımı olan son filmi “ Bilinmeyen Kod ” ( Code Unknown )da sinemada kalıcı olma çabasındaki genç oyuncu Anne’i canlandırdı.

Filmografi 2000 La Veuve de Saint-Pierre 2000 Code Inconnu 2000 Chocolat 1999 Les Enfants du Siecle 1998 Alice and Martin 1996 The English Patient 1995 A Couch in New York 1994 The Horseman on the Roof 1994 Red 1994 White 1993 Blue 1992 Damage 1991 Women&Men 2: In Love There Are No Rules 1991 Les Hauts de Hurlevent 1990 Les Amants du Pont-Neuf 1987 The Unbearable Lightness of Being 1985 Mauvais Sang 1985 Mon Beau-frere a Tué Ma Soeur 1985 Rendez-vous 1985 Hail Mary 1984 La Vie De Famille 1984 Les Nanas 1984 Adieu Blaireau 1983 Je Vous Salue, Marie 1983 Le Meilleur de la Vie 1983 Liberty Belle

İlgili konuları ara

Yanıtlar