Jungfraujoch

Kısaca: Jungfraujoch, İsviçre'nin Bern Alpleri'de Mönch ve Jumgfrau'nun bağlantı sırtındaki en derin nokta ve dağ geçidi. Geçit Bern ile Wallis Kantonları'nın sınırında yer alır. ...devamı ☟

Jungfraujoch
Jungfraujoch

] Jungfraujoch, İsviçre `nin Bern Alpleri`de Mönch ve Jumgfrau`nun bağlantı sırtındaki en derin nokta ve dağ geçidi. Geçit Bern ile Wallis Kantonları`nın sınırında yer alır. Geçit, büyük miktarla karla kaplıdır. Atmosferdeki kuvvetli ısınma sebebiyle geçitteki kalınlık her yıl birkaç desimetre kayba uğrar.

Yaklaşık 600 m doğusunda göze çarpan zirvesi ile deniz seviyesinden 3.571 m yükseklikteki " ``Sphinx``" yükselir. Burada bir manzara platformu ve bilimsel araştırma merkezi Sphinx Gözlemevi (``Sphinx-Observatorium``) bulunur. Bunların içerisinde Jungfraubahn (Jungfrau raylı hattı) 3.454 m de son bulur. Bir tünel yardımıyla buradan Aletsch Buzulu `nun Wallis kısmısına ulaşılır. Yine bir lift ile ``Sphinx`` `in zirvesine ulaşmak mümkündür.

Normal olarak gezi yapanlar için hazırlanmış yol , tren istasyonundan Jungfraujoch ardına açılır.

Yaya veya kayak turistleri için Bern Oberland `ından Wallis`e geşiş ya da ters istikamette geçişte pratik olarak Jungfraujoch`un pek önemi yoktur. Wallis`den Aletsch Buzulu üstünden aşarak geçen yol, Jungfraufirn`in buzul parçalanmalarını saymazsak kolay bir yoldur.

Jungfraujoch, turistik önemi, pratik olarak Aletsch Bölgesi`nin kulubelerine ve zirveye hızlı bir geçiş sağlamasıdır.

Dış bağlantışarKaynak

  • }

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Jungfraujoch Resimleri