Justine Henin-Hardenne

Dünya sıralamasında bir numaraya kadar yükselmesini olağanüstü güzellikteki tek el backhand vuruşlarına ve maçın kritik anlarında sinirlerine hakim olmayı bilmesine borçludur. İki Fransa Açık (Roland Garros- 2003, 2005) birer kez de ABD Açık ve Avustralya Açık şampiyonu olmuştur.

Dünya sıralamasında bir numaraya kadar yükselmesini olağanüstü güzellikteki tek el backhand vuruşlarına ve maçın kritik anlarında sinirlerine hakim olmayı bilmesine borçludur.

İki Fransa Açık (Roland Garros- 2003, 2005) birer kez de ABD Açık ve Avustralya Açık şampiyonu olmuştur.

2003 yılında Dubai Duty Free tenis turnuvasında Monica Seles'i yenerek başlattığı müthiş çıkışı sayesinde yıl sonunda dünya sıralamasında birinciliğe yükselmiş, 2004 yılına Sydney ve Avustralya Açık şampiyonluğu ile başlamıştır. Ardından Dubai Duty Free ve Indian Wells şampiyonluklarını kazanan Henin-Hardenne 22 Mart 2004'te bilgisayar tabanlı dünya klasmanı tarihinin en yüksek puanı olan 7626 puana ulaşmıştır. Ayrıca Indian Wells zaferi sayesinde 1 milyon dolarlık para ödülüne en hızlı erişen kadın tenişçi ünvanı elde etmiştir. Ancak sonra katıldığı Amelia Island turnuvasından çekilmesine sebep olan ve 2004'ün geri kalanını - bir iki geri dönüş çabası hariç - kortlardan uzak geçirmesine yol açan cytomegalovirus, birincilik ünvanını da 2004 ABD Açık turnuvası sonrasında kaybetmesine sebep olmuştur. Henin-Hardenne yine de Belçika adına 2004 Atina olimpiyatlarına katılmış ve kimsenin beklemediği şekilde altın madalyayı kazanmayı bilmiştir. Turnuva sırasında yarı finalde Rus Anastasia Myskina'yı üçüncü sette 5-1 yenik olmasına rağmen yendikten sonra, finalde Fransız Amelie Mauresmo'yu iki sette geçmiştir.

2005 yılının başında kortlara dönme planı dizinde oluşan bir sakatlık yüzünden bir kez daha sekteye uğramış, Indian Wells turnuvası ile kortlara döndüğünde yarı finalde Maria Şarapova'ya yenildikten sonra, toprak kort sezonu boyunca katıldığı tüm WTA turnuvalarını(Charleston, J&S Cup, Berlin) kazanmış bu başarısını Fransa Açık'ta da şampiyon olarak taçlandırmıştır.

Arka arkaya 24 maçtır süren yenilmezlik ünvanını 2005 Wimbledon tenis turnuvasının ilk turunda Yunanlı Eleni Danilidu'ya yenilerek kaybetmiştir. Bu sonuçla 1968'te Açık Tenis'in başlamasından beri Wimbledon'da ilk turda elenen ilk Fransa Açık şampiyonu olmuştur.

İlgili Bağlantılar
İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Justine Henin-Hardenne
Justine Henin-Hardenne