Kâni Vrana, (d. 1913) Preşova Üsküp Makedonya) - (ö. 17 Haziran 1984), Türk hukukçu.

Kâni Vrana

Kani Vrana, (d. 1913) Preşova Üsküp Makedonya) - (ö. 17 Haziran 1984), Türk hukukçu.

1938 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi`ni bitirdi. 1941 yılında Antalya Gündoğmuş`da Sulh Hakimi olarak başlamış, değişik il ve ilçelerde savcılık yaptıktan sonra, 16 Eylül 1959`da Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. Yargıtay üÜyesi iken, 1963-1970 yılları arasında Yüksek Seçim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı yapmıştır. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 7 Ekim 1970`de Anayasa Mahkemesi Üyeliğine, Anayasa Mahkemesince 15 Temmuz 1974`te başkanvekilliğine ve 1 Ekim 1975`te de Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilmiştir. 13 Temmuz 1978`de emekliye ayrılmıştır.

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Muhittin Taylan | başlık= Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi Başkanı | yıllar= 1975 - 1978 | sonra= Şevket Müftügil bitiş kutusu

Tr anayasabsk tbt

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar