--}}

Köksal Mesci

Köksal Mesci ya da bazı kaynaklara göre Köksal Mesçi (d. 1 Ocak 1945, Trabzon), Türk eski millî futbolcu. Ankaragücü, PTT ve Adanaspor'da uzun yıllar forma giymiştir. Özellikle Adanaspor'la elde ettiği başarılardan dolayı kulübün efsane futbolcular arasında gösterilmektedır.

Köksal Mesci ya da bazı kaynaklara göre Köksal Mesçi (d. 1 Ocak 1945, Trabzon), Türk eski milli futbolcu. Ankaragücü, PTT ve Adanaspor'da uzun yıllar forma giymiştir. Özellikle Adanaspor'la elde ettiği başarılardan dolayı kulübün efsane futbolcular arasında gösterilmektedır. == Futbolculuk kariyeri Kulüp kariyeri Trabzon doğumlu olan Köksal Mesci mahalle arası maçlarda futbola başladı ve daha sonra kabiliyeti fark edilerek Trabzon İdmanocağı altyapısına alındı. Buradan PTT'ye transfer olarak profesyonel kariyerine PTT'de başladı. Daha sonra 1970-71 sezonundan itibaren üç sezonluğuna Ankaragücü içinde forma giydi. Bu üç sezon içerisinde takımıyla ligi hep üst sıralarda tamamlamayı başardı. 1971-72 sezonunda lig hem 5 sırada tamamlanabildi hemde Türkiye Kupasını kazanılarak yeni sezona Kupa Galipleri Kupasına gitmek garantilendi. 1972-73 sezonunda bu kez lig 4. sırada tamamlandı ve Türkiye Kupasında final oynandı. 1973-74 sezonunun başında başka bir Süper Lig ekibi olan Adanaspor'a transfer oldu. Burada 1973-74 ve 1974-75 ligi iki kez art arda 4. sırada tamamlamayı başaran takımın en başarılı oyuncularından birisiydi. 1977-78 sezonunda tekrar Ankaragücü'ne geri döndü. Sezon bitimi takımıyla 1. Lig'e düştü. Kariyerine 1. Lig'de sürdürdükten sonra aktiv futbola veda etti.

Milli takım kariyeri

13 kez milli takımlara çağrılan Köksal Mesci, 2 kez Türkiye U21 ve 11 kez de Türkiye forması olmak üzere toplam 13 kez milli formayı giymiştır. 1990-91 sezonunda 1. Lig ekiplerinden Nevşehirspor'da teknik direktörlük yaptı.

Milli takım istatistikleri

Milli takım golleri

NOT:Evsahibi olarak Türkiye baz alınmıştır. == Teknik direktörlük kariyeri Futbola vedasindan sonra teknik direktörlük yapmaya karar verdi ve bunun için tff'nin düzenlediği antrenörlük kursunda lisansını yapti. Başarıları ==

Kulüp takım

* Türkiye Kupası|1|1971-72 (Ankaragücü ile.)}} == Dış bağlantılar == * TFF Resmi İnternet Sitesi - Köksal Mesci profili * mackolik.com İnternet Sitesi - Köksal Mesci profili * eu-football.info İnternet Sitesi - Köksal Mesci profili

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.