Köln

Köln, Almanya'nın dördüncü, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti´nin en büyük şehri, ayrıca 4 385 082 nüfuslu Köln İdari Merkezi´nin yani Regierungsbezirk Köln (Köln, Bonn, Aachen, Düren, Euskirchen, Heinsberg, Leverkusen, Oberbergischer Kreis, Rhein-Erft-Kreis, Rheinisch-Bergischer Kreis, Rhein-Sieg-Kreis)´ün merkezidir.

Köln (Türkçe: Kolonya) Almanya`nın dördüncü büyük ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük şehri, ayrıca Köln vilayetinin (Regierungsbezirk) merkezidir. Nüfusu bir milyon civarındadır. Kentteki 85 semt, 9 belediye altında toplanmıştır. Innenstadt, Rodenkirchen, Lindenthal, Ehrenfeld, Nippes, Chorweiler belediyeleri Ren ırmağının batısında, Mülheim, Kalk ve Porz ise doğusunda (Schí¤lsick) yeralır. Deutz semti, nehrin doğusunda olmasına karşın, Innenstadt (Kentmerkezi)`a bağlıdır. Köln, eyaletin en önemli kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Tren ana garı kent merkezinde yeralır. Nehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsüdür. Köln/Bonn Havalimanı merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta, kentin güneydoğusundadır. Kentiçi kamu ulaşımı, otobüs, tramvay, metro (U-Bahn) ve banliyö (S-Bahn) trenleriyle sağlanır. Ayrıca bin 200 taksi bulunur. Köln`de ünivesitenin yanısıra birer meslek yüksek okulu, konservatuar ve spor yüksek okulu vardır. Nüfusun 10`da biri bir yüksek okul öğrencisidir. Kentin en ünlü yapısı, inşaatı tam 632 (1248-1880) yılda tamamlanmış gotik tarzdaki Dom Katedrali`dir ve 7 bin m² alanda, 157 metreyi bulan yüksekliği ile UNESCO Kültür Mirası listesinde yeralır.

Kardeş kentleri:Tarih

Köln`de ilk yerleşim Ren nehrinin batı kıyısında olmuştur ve M.Ö. 38 ila 19 yıllarına denk gelir. Romalılar M.S. 50 yılında buraya ``Colonia Claudia Ara Agrippinensium`` (CCAA) adını vermiştir. Kent M.S. 425 yılına dek böyle anılmıştır.

Medya

WDR (Batı Alman Radyo ve Televizyonu), RTL, VOX, VIVA, Deutschlandfunk bu kentten yayın yapar. Kentte yayınlanan gazetelerden bazıları: Kölner Stadt-Anzeiger, Kölnische Rundschau, Express, Bild, Stadt Revue.

Ünlü kişiler

Köln`de doğanlar5 Ocak 1876: Konrad Adenauer, 19 Nisan 1967 Rhöndorf`ta (Bonn civarında) öldü, Alman siyasi adam: 1919-1933 Katolik Merkez partisi üye olarak Köln belediye başkanı, II. Dünya Savaşından sonra CDU`nun kurucusu ve 1949-[1] Federal Almanya`nın ilk şansölyesi.

}

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Köln

Almanca Köln kelimesinin İngilizce karşılığı.
[KOLN] n. Cologne, German city on the Rhine River north of Bonn

Köln

Almanca Köln kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
Keulen

Köln

Almanca Köln kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. cologne (m)

Köln

Almanca Köln kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. colonia (f)

Köln

Almanca Köln kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. colonia (f)

Köln

Almanca Köln kelimesinin İngilizce karşılığı.
[KOLN] n. Cologne, German city on the Rhine River north of Bonn

Köln

Almanca Köln kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
Keulen

Köln

Almanca Köln kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. cologne (m)

Köln

Almanca Köln kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. colonia (f)

Köln

Almanca Köln kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. colonia (f)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Köln ilgili konular

 • Köln

  Köln, Almanya'nın dördüncü, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti´nin en büyük şehri, ayrıca 4 385 082 nüfuslu Köln İdari Merkezi´nin yani Regieru
 • 5 Nisan

  5 Nisan Gregorian Takvimine göre yılın 95. günüdür. Sonraki sene için 270 gün var (Artık yıllarda 271).
 • Konrad Adenauer

  Konrad Hermann Josef Adenauer 5 Ocak 1876 Köln`de doğdu, 19 Nisan 1967 Rhöndorf`da (Bonn civarında) öldü, Alman siyasi adam ve Şansölye.
 • Daniel Brühl

  Daniel César Martín Brühl González Domingo (d. 16 Haziran 1978, Barselona), Alman-İspanyol oyuncu.
 • Serdar Kesimal

  '''Serdar Kesimal''' 24 Ocak 1989 doğumlu gurbetçi futbolcu. Almanya doğumlu futbolcu Türkiye U21 Futbol Takımı'nın da formasını giymektedir.
 • Wilhelm Marx

  Wilhelm Marx (15 Ocak 1863, Köln, Prusya-5 Ağustos 1946, Bonn, Batı Almanya), Weimar Cumhuriyeti'nde iki kez şansölyelik yapmış Alman avukat, d
 • Taner Yalçın

  Taner Yalçın (d. 18 Şubat 1990, Köln, Almanya) Türk asıllı Alman futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Kayserispor'da forma giymektedir.
 • Gottfried Böhm

  Gottfried Böhm (d. 23 Ocak 1920, Hessen, Almanya) Almanya kökenli çağdaş bir mimardır.
 • Amitai Etzioni

  Amitai Etzioni, (d. 4 Ocak 1929, Köln, Almanya) Almanya ve ABD vatandaşı yahudi asıllı sosyolog.
 • Kacper Przybylko

  Kacper Przybylko, (d. 25 Mart 1993, Bielefeld, Almanya) Polonyalı-Alman futbolcu. 1. FC Köln'de forma giymektedir.
Köln
Köln