Köln

Köln, Almanya'nın dördüncü, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti´nin en büyük şehri, ayrıca 4 385 082 nüfuslu Köln İdari Merkezi´nin yani Regierungsbezirk Köln (Köln, Bonn, Aachen, Düren, Euskirchen, Heinsberg, Leverkusen, Oberbergischer Kreis, Rhein-Erft-Kreis, Rheinisch-Bergischer Kreis, Rhein-Sieg-Kreis)´ün merkezidir.

Köln (almanca) ingilizcesi
1. [KOLN]n. Cologne
German city on the Rhine River north of Bonn,
Köln (almanca) ingilizcesi
2. [KOLN]n. Cologne
3. German city on the Rhine River north of Bonn,
Köln (almanca) fransızcası
1. n. cologne (m)

Köln hakkında detaylı bilgi

120px|thumb|Köln Köln (Türkçe: Kolonya) Almanya`nın dördüncü büyük ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük şehri, ayrıca Köln vilayetinin (Regierungsbezirk) merkezidir. Nüfusu bir milyon civarındadır. Kentteki 85 semt, 9 belediye altında toplanmıştır. Innenstadt, Rodenkirchen, Lindenthal, Ehrenfeld, Nippes, Chorweiler belediyeleri Ren ırmağının batısında, Mülheim, Kalk ve Porz ise doğusunda (Schí¤lsick) yeralır. Deutz semti, nehrin doğusunda olmasına karşın, Innenstadt (Kentmerkezi)`a bağlıdır. Köln, eyaletin en önemli kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Tren ana garı kent merkezinde yeralır. Nehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsüdür. Köln/Bonn Havalimanı merkezden yaklaşık 20 km uzaklıkta, kentin güneydoğusundadır. Kentiçi kamu ulaşımı, otobüs, tramvay, metro (U-Bahn) ve banliyö (S-Bahn) trenleriyle sağlanır. Ayrıca bin 200 taksi bulunur. Köln`de ünivesitenin yanısıra birer meslek yüksek okulu, konservatuar ve spor yüksek okulu vardır. Nüfusun 10`da biri bir yüksek okul öğrencisidir. Kentin en ünlü yapısı, inşaatı tam 632 (1248-1880) yılda tamamlanmış gotik tarzdaki Dom Katedrali`dir ve 7 bin m² alanda, 157 metreyi bulan yüksekliği ile UNESCO Kültür Mirası listesinde yeralır.

Kardeş kentleri:TarihKöln`de ilk yerleşim Ren nehrinin batı kıyısında olmuştur ve M.Ö. 38 ila 19 yıllarına denk gelir. Romalılar M.S. 50 yılında buraya ``Colonia Claudia Ara Agrippinensium`` (CCAA) adını vermiştir. Kent M.S. 425 yılına dek böyle anılmıştır.

MedyaWDR (Batı Alman Radyo ve Televizyonu), RTL, VOX, VIVA, Deutschlandfunk bu kentten yayın yapar. Kentte yayınlanan gazetelerden bazıları: Kölner Stadt-Anzeiger, Kölnische Rundschau, Express, Bild, Stadt Revue.

Ünlü kişilerKöln`de doğanlar5 Ocak 1876: Konrad Adenauer, 19 Nisan 1967 Rhöndorf`ta (Bonn civarında) öldü, Alman siyasi adam: 1919-1933 Katolik Merkez partisi üye olarak Köln belediye başkanı, II. Dünya Savaşından sonra CDU`nun kurucusu ve 1949-[1] Federal Almanya`nın ilk şansölyesi.

} <!--kategoriler-->

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Köln maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

1. F.C. Köln

1. FC Köln, Almanya'nın Köln kentinde kurulmuş olan ve Bundesliga'da mücadele eden spor kulübüdür. Futbol takımı iç saha maçlarını RheinEnergieStadion'da yapmaktadır.

1. FC Köln

1. FC Köln, Almanya'nın Köln kentinde kurulmuş olan ve Bundesliga'da mücadele eden spor kulübüdür. Futbol takımı iç saha maçlarını Müngersdorfer Stadion'nda yapmaktadır.

F.C. Köln

1. FC Köln, Almanya'nın Köln kentinde kurulmuş olan ve Bundesliga'da mücadele eden spor kulübüdür. Futbol takımı iç saha maçlarını RheinEnergieStadion'da yapmaktadır.

FC Köln

1. FC Köln, Almanya'nın Köln kentinde kurulmuş olan ve Bundesliga'da mücadele eden spor kulübüdür. Futbol takımı iç saha maçlarını RheinEnergieStadion'da yapmaktadır.

Köln Bonn Havalimanı

Köln Bonn Havalimanı, (IATA: CGN, ICAO: EDDK), Almanya´da Köln´e 15 km ve Bonn´a 16 km uzaklıkta bulunan önemli bir uluslararası havalimanıdır.Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan havalimanından 60 havayolları şirketleri tarafından 39 ülkeye 130 uçuş noktası ile hizmet ...

Köln Şehir Müzesi

Köln Şehir Müzesi, Köln'ün büyük müzelerinden birisidir. Sergilenen eserler Köln Şehri'nin tarihini yansıtmaktadır.

Köln Katedrali

Köln Katedrali, (Almanca: Kölner Dom), Almanya'nın Köln kentinde bulunan tarihi katedral. Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir.

Köln Radyosu

Köln Radyosu, Almanya´nın Köln şehrinde WDR (Batı Alman Radyo ve Televizyon Kurumu)-Funkhaus Europa (Avrupa Radyo Yayınevi) bünyesinde yayın yapan bir radyo istasyonudur. Almanya'ya 1960'lı yıllarda gelen yabancılar için kurulan bu istasyon, değişik Dünya dillerinde yayın ...

Mülheim, Köln

Mülheim, Almanya´nın Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinin en büyük şehri olan Köln´ün nüfus bakımından en yoğun ilçesidir. İlçe dokuz semtten (Buchforst, Buchheim, Dellbrück, Dünnwald, Flittard, Höhenhaus, Holweide, Mülheim ve Stammheim) oluşmaktadır.

Köln Üniversitesi

Köln Üniversitesi (İngilizce: University of Cologne, Almanca: Universität zu Köln) Avrupa'nın en köklü üniversitelerinden biri olup, 44.000'den fazla öğrencisiyle Almanya'nın en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite Almanya'nın önde gelen araştırma yapan ...

Schnellfahrstrecke Köln-Frankfurt

Schnellfahrstrecke Köln-Frankfurt ya da kısaca SFS Köln-Frankfurt, Almanya'da Köln ve Frankfurt şehirlerini birbirine bağlayan hızlı tren ICE ağına yapılmış bir eklentidir. Bu hat, Frankfurt, doğu Almanya'nın önemli şehirleri, Belçika'nın bazı şehirleri ve Hollanda arasında ...