Köln Katedrali

Köln Katedrali, (Almanca: Kölner Dom), Almanya'nın Köln kentinde bulunan tarihi katedral. Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış bir ibadethanedir.

Köln Katedrali

250px|thumb|Köln Katedrali 250px|thumb|Giriş Kapısı´nın üstü 250px|thumb|Köln Katedrali ve köprüsü. Köln Katedrali (Almanca: ``Kölner Dom``, İngilizce: ``Cologne Catedral``), Almanya´nın Köln Şehri´ndeki büyük katedralin ismidir. Katolik Mezhebi´nin ibadethanesidir. İnşaatı tam 632 (1248-1880) yılda tamamlanmış gotik tarzdaki Köln Katedrali 7 bin m² alanda, 157 metreyi bulan yüksekliği ile UNESCO Kültür Mirası listesinde yeralır.

Katedral

İnşaatın yapımı fikri daha 7. yüzyılda ortaya atılmıştı. Daha o zamandan iki kulenin uzunluğu 157 metre olacak denildi ve buna göre o tarihte bir plan çizildi. Ama ilk temel 1248 yılında atıldı. Kent merkezinde yer alan ve şehrin her tarafından gözüken bu yapı, yüzyıllar boyunca maddi sıkıntılardan dolayı ve eldeki diğer imkansızlıklardan ötürü bitirilemeyen inşaat diye isim yapmıştı. Tam 632 yıl sonra bitirilen gotik tarzdaki yapı, bugün Kuzey Avrupa´daki en büyük ibadethanedir. Çift kuleli katedralin uzunluğu 157 m´dir. Böylelikle Almanya´nın ikinci, Dünya´nın ise üçüncü büyük kilisesidir. Köln Merkez Garı (Köln Hbf) katedralin hemen yanı başındadır. Bu Katedral, ülkenin en çok turist çeken yapısıdır.

Kutsal Köln

Papa XVI. Benedictus, 2005 yılında düzenlenen Dünya Katolik Gençleri Günü dolayısıyla Köln´e gelip, milyonlarca insana Köln´ün Hıristiyan Alemi için hala kutsal bir şehir (Sancta Colonia-Kutsal Köln) olduğunu, bunda da yüzyıllardan bu yana kemikleri bu katedralde olan Üç Kutsal Kral´ın etkisinin olduğunu anlattı.

Ayrıca bakınızDış bağlantılarAlmanya-taslak kilise-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar