--}}

Köpek

Köpek Yaşadığı yerler: Evcil ve vahşi olarak dünyanın hemen hemen her yerinde. Özellikleri: Keskin koku alma ve işitme kabiliyetli etçil bir memeli. Sahibine bağlılığı ile şöhret bulmuştur. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Görünüş ve büyüklükleri farklı 100’den fazla köpek ırkı vardır. Çoban köpeği, av köpeği, buldog, polis köpeği, Saint Bernard köpekleri Ünlüdur.

Köpek Yaşadığı yerler: Evcil ve vahşi olarak dünyanın hemen hemen her yerinde. Özellikleri: Keskin koku alma ve işitme kabiliyetli etçil bir memeli. Sahibine bağlılığı ile şöhret bulmuştur. Ömrü: 15-20 yıl. Çeşitleri: Görünüş ve büyüklükleri farklı 100’den fazla köpek ırkı vardır. Çoban köpeği, av köpeği, buldog, polis köpeği, Saint Bernard köpekleri Ünlüdur.

Etçiller (Carnivora) takımının, köpekgiller familyasından bir memeli türü. Çok eski çağlardan beri evcilleştirilmiştir. Görünüş ve büyüklükleri farklı, yüzden fazla evcil ırkı vardır. Başı az çok uzun, üst çenede üç, alt çenede dört kesici dişi bulunur. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklıdır. Tırnakları kedi gibi çekilebilme özelliğinden mahrumdur. Parmakları üstünde koşar ve iyi yüzer. Saatte 50 km hızla yol alır. Gündüz ve gece faaldir. Koku alma ve işitme duyuları keskindir. Zeki olduğundan kolayca terbiye edilebilir. Sahibine bağlılığı ile ün yapmıştır.

Avustralya’nın vahşi köpekleri “dingolar” sürü halinde yaşayarak kanguru avlarlar. Bazan yerliler yavrularını avda kullanmak için evcilleştirirler. Afrika’nın yabani “Kap avcı köpekleri” de toplu halde yaşarlar. Akşam karanlığı basarken ve şafak sökerken sürüler halinde dolaşarak zebra, ceylan, kangru, sığır gibi toynaklı memelileri avlarlar.

Erkek köpekler arka bacaklarından birini kaldırarak idrar bırakırlar. Ağaç kökü, kaya gibi yerlere kokulu olan idrarlarını yaparak, bölgelerinin sınırlarını çizerler. Her köpek komşu köpeklerin kokulu işaretlerini tanır ve bölgelerine girmekten çekinir. Beş ayda bir eşleşirler. 63 günlük bir gebelik devresinden sonra, dişi, gözleri kapalı ve sağır 6-8 yavru doğurur. İki hafta sonunda gözleri açılarak işitmeye başlarlar. Altı hafta süt emerler. 6-12 haftalıkken eğitilmelidir. Aksi takdirde insanlardan çekingen olurlar. On aylık olunca erginleşir, 15-20 yıl kadar yaşarlar.

Pers Kralı Kurus, savaşta kullanmak için harp köpekleri yetiştirdi. Romalılar, arenalarda köpekleri aslana karşı dövüştürürdü. Bugün av, haber, bekçilik, polislik, kurtarma vs. işlerinde insanların dostu olarak hizmet görmektedirler. İsviçre’de Alp Dağlarının yükseklerinde inşa edilmiş olan Saint Bernard Manastırında yetiştirilen köpekler, her yıl karlar arasında kalmış birçok yolcuyu bulup kurtarmaktadırlar. Boyunlarında taşıdıkları ilk yardım çantasıyla kazazedelere yardıma koşar ve havlayarak yardım çağırırlar. Seslerini duyuramadıkları takdirde, kazazedeyi yakasından çeke çeke ilkyardım merkezine götürerek ölümden kurtarırlar. Koku alma ve iz sürme kabiliyetleriyle polis köpekleri her yıl birçok kanun kaçağının yakalanmasına yardım ederler. Çoban, bekçi ve av köpekleri de insanlığın hizmetindedir. Birçok meraklının evinde süs köpekleri beslenmektedir.

Köpek, insana her ne kadar sadıksa da kuduz hastalığına rahat tutulması ve barsaklarında köpek tenyası(Tenya ekinokoküs) taşımasıyla sağlık açısından tehlikeli sayılır. Bunlar ve bilemediğimiz başka sebeplerden dinimiz, köpeklerin ev içinde beslenmesine müsaade etmemektedir.

Köpeklerde hemen hemen hiç ter bezi yoktur. Dolayısı ile hiç terlemezler. Yalnız sıcak zamanlarda dillerini ağızlarından sarkıtarak hararetlerini dışarı atarak serinlerler.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

köpek

Türkçe köpek kelimesinin İngilizce karşılığı.
[kopek] n. currency sub-unit of various countries of the former Soviet Union
adj. canine, doggy
n. dog, bow-wow, pooch

köpek

köpekgillerden, boy ve biçim bakımından pek çok cinsleri olan, çok iyi koku alan, sadık; bekçilik, avcılık gibi işler için beslenen memeli hayvan (canis familiaris).
aşağılık niyetlerle yaltaklanan ya da davranışları kötü olan kimse için sövgü sözü olarak kullanılır.

köpek

Türkçe köpek kelimesinin Fransızca karşılığı.
chien [le]

köpek

Türkçe köpek kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Hund

köpek

1 . Köpekgillerden, boy ve biçim bakımından pek çok cinsi olan, çok iyi koku alan, sadık, bekçilik ve avcılık gibi işler için beslenen memeli hayvan (Canis familiaris):
"Onun vaktiyle pek sevdiği küçük, sırtı siyah ve göğsü beyaz, oynak bir köpeği varmış."- A. Ş. Hisar.
2 . hakaretAşağılık niyetlerle yaltaklanan veya davranışları kötü olan kimse için kullanılan bir sövgü sözü:
"Ben bu ite çattığıma bin pişman oldum. Bu köpekten de aşağı köpeğe uyma."- Y. Kemal.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
köpeğe atsan yemez köpeğe hoşt, kediye pişt dememek köpeği bağlasan durmaz köpeğin ağzına kemik atmak köpek gibi köpekle yatan pire ile kalkar köpeksiz köy bulmuş da çomaksız (veya değneksiz) geziyor köpeksiz köye (veya sürüye) kurt iner (veya girer) köpek yese kudurur

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  köpeklere tatlı şeyler verilirse katarakt oluşabilir.KÖPEKLER 1 YAŞINA KADAR AYAKLARINI KALDIRAMAZ.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  köpekler etcil hayvanlardır.Köpekler 2ye ayrılır vahşi köpekler ve evcil köpeklerdir.Köpeklerkeskin koku alabilir güzel bir duyma yetenekleriolan memelihayvanlardır.Köpeklersahiplri ölünce başındadurupağlayan hayvanlardır

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  aslında köpekler arasında beagle cinsli köpekler de narkotik ekibinde alman çoban köpekleriyle beraber çalışırlar beagleler koku avcılarıdır ve yaban tavşanı,kuş avındada çok iyilerdir ama balık avında da kullanılırlar...

 • murat güngör Avatar
  murat güngör - 1 yıl önce

  profesyonel olarak köpek eğitimi veya köpek oteli hizmeti almak için iletişime geçebilirsiniz. 0 516 169 09 99 https://petokulu.com/


Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Köpek
köpek