Kıbrıs Krallığı

Kıbrıs Krallığı, Üçüncü Haçlı Seferi sırasında, 1192 yılında Kıbrıs adasında kurulmuş bir Haçlı devletidir. 1489 yılında Kıbrıs'ın kraliçesi olan Caterina Cornaro tarafından adanın Venedik'e satılmasıyla varlığı sona ermiştir.

Kıbrıs Krallığı

thumb|125px|Kıbrıs Krallığı`nın armasıKıbrıs Krallığı Üçüncü Haçlı seferi sırasında 1192 yılında Kıbrıs adasında kurulmuş bir Haçlı devletidir. 1489 yılında Kıbrıs`ın kraliçesi olan Caterina Cornaro tarafından adanın Venedik`e satılmasıyla varlığı sona ermiştir.

1191 yılında Üçüncü Haçlı seferine çıkan İngiltere kralı Aslan Yürekli Richard yol üstündeki Kıbrıs adasına çıktığında ada Bizans valisi Isaakios Komnenos tarafından yönetilmekteydi. Richard adayı ele geçirerek Tapınak Şövalyelerine sattılar. O sırada Kudüs Krallığı Haçlıların elinden çıkmış ve Selahaddin Eyyubi`nin eline geçmişti. Kudüs Prensi Guy de Lusignan ülkesiz bir kral durumuna düşmüştü. Tapınak Şövalyeleri Kıbrıs`ı Guy de Lusignan`a sattılar. Guy de Lusignan`ın 1194`te ölümünden sonra yerine kardeşi Amaury de Lusignan geçti. Kutsal Roma Germen İmparatoru VI. Heinrich Amaury de Lusignan`ı resmen Kıbrıs kralı olarak tanıdı.

thumb|left|Kıbrıs Krallığı`nın son hükümdarı Caterina Cornaroıbrıs Krallığı 14. yüzyılda Cenevizli tüccarların eline geçti. 1426 yılında Memluklular adayı kendilerine bağladılar. 1489`da da son kraliçe Caterina Cornaro`nun adayı Venediklilere satmasıyla Kıbrıs Krallığı son buldu. Ada 82 yıl Venediklilerin elinde kaldıktan sonra 1571 yılında Osmanlıların eline geçti.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar