Kıbrıs Temsilciler Meclisi

Kıbrıs Temsilciler Meclisi (Yunanca: Βουλή των Αντιπροσώπων; ''Vouli ton Antiprosópon''; İngilizce: ''House of Representatives of Cyprus''), Kıbrıs Cumhuriyeti'nin parlamentosudur.

Kıbrıs Temsilciler Meclisi (Yunanca: Βουλή των Αντιπροσώπων; Vouli ton Antiprosópon; İngilizce: House of Representatives of Cyprus), Kıbrıs Cumhuriyeti'nin parlamentosudur. Beş yıllığına 59 meclis üyesi seçilir. 56 üye nispi temsil sistemine göre ve 3 üye sandalyesi ise Ermeni, Lübnan Hristiyanları ve Latin halkları için ayrılır. 59 meclis üyeliğinin 24'ü Kıbrıslı Türkler için ayrılmıştır. Kıbrıs Türkleri, 1983 yılında Türkiye dışında hiçbir ülkenin tanımadığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kurduklarından bu 24 kişilik meclis üyeliği Rum milletvekilleri tarafından kullanılmaktadır. Bölgelerin sandalye sayıları Şuanki sistemde 56 meclis sandalyesi Kıbrıs Cumhuriyeti'nde bulunan altı bölgeye göre dağıtılır. Kıbrıs Rumları için şu şekildedir; 2006 yasama seçimleri } 2001 yasama seçimleri } Temsilciler Meclisi Başkanları *Glafkos Klerides Ağustos 1960 - 22 Haziran, 1976 *Tassos Papadopoulos 22 Haziran, 1976 - 20 Eylül, 1976 *Spyros Kyprianou 20 Eylül, 1976 - Eylül, 1977 *Alekos Michaelides Eylül, 1977 - 4 Temmuz, 1981 *George Ladas 4 Temmuz, 1981 - 30 Aralık, 1985 *Vassos Lyssaridis 30 Aralık, 1985 - 30 Mayıs, 1991 *Alexis Galanos 30 Mayıs, 1991 - 6 Haziran, 1996 *Spyros Kyprianou 6 Haziran, 1996 - 7 Haziran, 2001 *Dimitris Christofias 7 Haziran, 2001 - 28 Şubat, 2008 *Marios Karoyian 7 Mart, 2008 - devam etmekte

Dipnot

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kıbrıs Temsilciler Meclisi ilgili konular

Kıbrıs Temsilciler Meclisi
Kıbrıs Temsilciler Meclisi