Kıbrıslı Türkler’e Barbarlıklar Ve Madalyonun Öteki Yüzü (Belgesel)

Kıbrıslı Türkler`e Barbarlıklar ve Madalyonun Öteki Yüzü, 1974`te Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde ve sırasında Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde çoğu kadın ve çocuk 126 Türk`ün Rumlar tarafından topluca katledilmesini anlatan Kıbrıslı Rum yazar Antonis Angastiniyotis`e ait belgesel.

Kıbrıslı Türkler`e Barbarlıklar ve Madalyonun Öteki Yüzü, 1974`te Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde ve sırasında Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde çoğu kadın ve çocuk 126 Türk`ün Rumlar tarafından topluca katledilmesini anlatan Kıbrıslı Rum yazar Antonis Angastiniyotis`e ait belgesel.

1974`te Türk Barış Harekatı sırasında Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde çoğu kadın ve çocuk 126 Türk`ün topluca katledilmesini, Kıbrıslı Türkler`e Barbarlıklar ve Madalyonun Öteki Yüzü adıyla belgesel yapan Antonis Angastiniyotis, ülkesinde aforoz edildi.Gerçeklerin Rum halkından saklandığını ve hala yaşayan katillerin yargılanması gerektiğini söyleyen yazara, Rum basını yayın ambargosu koydu.

İçerik

Angastiniyotis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile bizim aramızdaki kapıların 30 yıl boyunca kapalı olduğunu ve 2003`te açıldığını ancak kendisinin Alfa televizyonunda kameramanlık yaptığı ve çeşitli siyasi görüşmeler nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ye geçtiğini ve ne zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`ne geçse geçiş noktasının Türk tarafında, Rumların gerçekleştirdiği katliamların fotoğraflarını görüp merak ettiğini çünkü bu iddiaları bilmediklerini dile getirmiştir.

Daha sonra internetten araştırma yaptığını ve Muratağa Katliamı ile ilgili bilgilere ulaştığını ve eğitim sisteminde böyle anlatılmadığını; `Kıbrıs sorunu, 1974`te Türk ordusu geldi ve Rumları öldürdü` şeklindedir. Angastiniyotis ``Ben öyle öğrendim, 4 çocuğum da okulda bunları öğrenir. Ancak kahvehanelerde yaşlılar farklı konuşur, o da sınırlı şekilde.``

Bir yıldır yaptığım araştırmalar sonucunda madalyonun öteki yüzünün de olduğunu öğrendim. Bunun üzerine belgesel hazırlamaya karar verdim. Kanın ve acının milliyeti ve bayrağı yoktur. Ben gerçekleri arayan biriyim. Halkımın da bilmesini istedim. Çocuklarım ve gelecek nesiller gerçeği bilmeli. Birisi çıkıp bunları söylemeliydi, ben oldum. Bir gün, gelecek nesiller benden övgüyle bahsedecek. Bir kameraman arkadaşımla Muratağa Sandallar ve Atlılar köyüne geldim. Ancak kameraman Türklerin katledilmesinin belgeselini yapacağımızı öğrenince korktu kaçtı. Bunun üzerine Türk yetkililerden bilgilere ulaşmak için yardım istedim ve her türlü kolaylığı sağladılar.

Önsöz; Antonis Angastiniyotis

``Bana tekrar tekrar eski yaraları niye deştiğim ve geçmişi niye unutulmaya terk etmediğim soruluyor. Yanıt son derece basittir. 40 senedir bu adada yaşadığım halde ancak geçen yıl gerçeklerin diğer yarısını keşfetmeye başlamış birisi olarak her bulduğum gerçek ruhumda derin yaralar açıyor. (...) Konuşursan sana hain derler, yaşamın tehdit edilir, dostlarının çoğu sana sırtını döner. Tamamen yalnız kalabilirsin. Yalnızlık artık beni korkutmuyor. Bir süreden beri geceleri Muratağa`dan bir yığın çocuk yatağıma çıkar ve birlikte küçük masallar okuruz. Onlar hikayelerini dünyaya anlattığım için memnun bana gülümserler, ben ise küçük vücutlarındaki kurşun yaralarını sayamadan ayrıldıkları için hıçkırıklara boğulurum.``

sinema-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.