Kırıkkale Tarihi Eserler Ve Turistik Bilgiler

Kırıkkale ilinin merkezinde yeni yerleşim merkezlerinden dolayı fazla târihi ve turistik yerler görülmemekle birlikte ilçe ve köylerinin bâzılarında târihî eser bulunmaktadır. İlde bulunan târihî eserlerin bâzıları şunlardır:Kale: Kırıkköy yakınındadır. Günümüzde yıkık ve harap vaziyettedir.

Kırıkkale ilinin merkezinde yeni yerleşim merkezlerinden dolayı fazla tarihi ve turistik yerler görülmemekle birlikte ilçe ve köylerinin bazılarında tarihi eser bulunmaktadır. İlde bulunan tarihi eserlerin bazıları şunlardır:

Kale: Kırıkköy yakınındadır. Günümüzde yıkık ve harap vaziyettedir.

Çarşı Camii: Keskin ilçesi çarşı içindedir. 1871’de yapılan eser 1966’da tamir görmüştür. Taş bileziklerle süslü tuğla minaresi kuzey batıdadır.

Balışeyh Camii: Balışeyh ilçesinde on altıncı asırda yaptırılmıştır. Üzeri toprak damla örtülüdür. Duvarları yontma ve moloz taştan yapılmıştır.

Hasandede Camii: Hasandede köyünde Doğan Bey tarafından 1605’te yaptırılmıştır. Bir kaç defa tamir görmüştür. Kalın duvarları kırmızı ve kahve rengi kesme küfeki taşındandır. Alçıdan mihrabı kabartma geometrik desenlerle süslüdür.

Küçük Şamil Camii: Sulakyurt ilçesinin 9 km kuzeyindeki Yeşilyazı köyündedir. 1435’te Şeyh Mehmed Bahaeddin yaptırmıştır. Caminin batı duvarı bitişiğinde Şeyh Mehmet Bahaeddin’in türbesi vardır.

Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    ben balışeyhi çok seviyorum özellikle toki blokları ve şehit sezai ergül ilköğretim okulunu

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kırıkkale Tarihi Eserler Ve Turistik Bilgiler ilgili konular