--}}

Kırgızistan Coğrafyası

Kırgızistan, Orta Asya'da, Çin Halk Cumhuriyeti'nin batısında karayla çevrili bir ülkedir. Orta Asya'nın yeni bağımsız ülkelerinin en küçüğü olan Kırgızistan, yaklaşık 198,500 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Anadolu Bölgesi ile hemen hemen aynı büyüklüktedir.

`dan Bişkek manzarası] Kırgızistan, Orta Asya`da, Çin Halk Cumhuriyeti`nin batısında karayla çevrili bir ülkedir. Orta Asya`nın yeni bağımsız ülkelerinin en küçüğü olan Kırgızistan, yaklaşık 198,500 kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye Cumhuriyeti`nin Doğu Anadolu Bölgesi ile hemen hemen aynı büyüklüktedir. Milli toprakları yaklaşık olarak doğudan batıya 900 kilometre, kuzeyden güneye 410 kilometre halinde erişmektedir.

Kırgızistan, güneydoğuda Çin Halk Cumhuriyeti, kuzeyde ve batıda Kazakistan, güneyde ve batıda da Özbekistan ve Tacikistan ile sınırlıdır. Orta Asya`nın Stanilist bölümünün beş cumhuriyete ayrılmasının bir sonucu olarak çok sayıda etnik Kırgız, Kırgızistan`da yaşamamaktadır. Hukuken Kırgızistan topraklarının bir parçası ancak coğrafi olarak buradan birkaç kilometre uzakta ikisi Özbekistan`da biri Tacikistan`da bulunan üç kuşatılmış bölge tanınmaktadır.

Kırgızistan arazisinde bir arada milli toprakların %65`ini işgal etmekte olan Tanrı ve Pamir Dağları sistemleri hüküm sürmektedir. Tanrı Dağları sisteminin Alay sahası bölümü, ülkenin güneybatısından doğusuna doğru hilal şeklinde hüküm sürmektedir ve ana Tian Shan sahası doğuda Çin içine girerek Sincan Uygur Özerk Bölgesi`ne erişmeden önce, güney Kırgızistan ve Çin arasındaki sınır boyunca ilerler. Kırgızistan`ın ortalama rakımı 7.439 metrelik Jengish Chokusu Tepesi ile yakınındaki 394 metrelik Fergana Vadisi arasında 2.750 metredir. Ülkenin hemen hemen %90`ı deniz seviyesine göre 1500 metreden daha yüksektedir.kaynak wiki | url=http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Geography_of_Kyrgyzstan&diff=174838083&oldid=166073918 | tarih=03 Aralık 2007 | dil=İngilizce | madde=Geography of Kyrgyzstan

Alan ve Sınırlar

Yüz ölçümü: ``toplam:`` 198,500 km² ``kara:`` 191,300 km² ``su:`` 7,200 km²

Yüz ölçümü karşılaştırması: Doğu Anadolu Bölgesi`nden biraz büyük

Sınırlar: ``toplam:`` 3,878 km ``komşu ülkeler:`` Çin Halk Cumhuriyeti 858 km, Kazakistan 1,051 km, Tacikistan 870 km, Özbekistan 1,099 km

Kıyılar: 0 km (denize kıyısı yok)

Rakım: ``en düşük:`` Kara Derya 132 m ``en yüksek:`` Jengish Chokusu Tepesi 7,439 m

Kaynaklar

Kaynakça

commonsKat|Geography of Kyrgyzstan

Asya|coğrafyası|Asya CoğrafyasıKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kırgızistan Coğrafyası
Kırgızistan coğrafyası