Kırklareli (il)

Kırklareli, Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara Bölgesi'nin Trakya yakasında, doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ, batıda Edirne ve kuzeyde Bulgaristan'nın Burgaz ili ile çevrili il. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri".

{{Trİl| İl adı=Kırklareli| Bölge=Marmara Bölgesi| Harita adı=Kirklareli| Yüzölçümü=6.550| Nüfus=328.461| Nüfus yoğunluğu=50| Plaka kodu=39| Posta kodu=39100| Telefon kodu=0288| İlçe sayısı=8| Vali=Hüseyin Avni COŞ| İnternet Sitesi=http://www.kirklareli.gov.tr/ }} Kırklareli, Marmara Bölgesi`nin Avrupa yakasında, doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ, batıda Edirne ve kuzeyde Yambol ve Burgaz (Bulgaristan) ile çevrili il ve il merkezi kenttir.

Nüfus

(2000) 328.461, 53.221 (merkez). Yüzölçümü: 6.550 km². Nüfus Yoğunluğu: km²`ye 50 kişi. İlçe Sayısı: 7. Köy Sayısı: 178. Rakım: (il merkezi) 203 m. İlçeleri: Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar, Vize, inece

Coğrafya

Kuzeye doğru çıkıldıkça giderek sarplaşan ve Türkiye Trakyası`nın en yüksek noktasını teşkil eden 1031 m. rakımlı Mahya Dağ`nin de bulunduğu Yıldız Dağları`na varılan ilin genelinde kara iklimi hüküm sürer. İlin en önemli akarsuyu Ergene, Kırklareli`nin güneyinde tarıma elverişli, dolayısıyla birçok yerleşim biriminin bulunduğu bir plato yaratmıştır.

Tarih

Kırklareli`nin bilinen ilk sakinleri tüm Trakya bölgesinde olduğu gibi Traklar`dır. M.Ö. 6. y.y.`da Yunanistan`a kadar uzanan büyük bir imparatorluk kuran İran soylu kavim Persler`in eline geçen bölge, M.Ö. 4. y.y.`da Büyük İskender önderliğindeki Makedonlar, M.Ö. 2. y.y.`da ise Romalıların hakimiyetine girer. Roma İmparatorluğu`nun M.S. 4. y.y.`da ikiye bölünmesiyle Bizans`ın payına düşen Kırklareli, bu dönemde birçok Bulgar ve Peçenek istilası görmüş, 13. y.y.`da kısa bir haçlı işgalinin ardından 1368 senesinde, Balkanlar`da yayılan Türkler`in egemenliğine girmiştir. Osmanlı döneminde Edirne vilayetine bağlı bir sancak merkezi olan Kırklareli, 93 Harbi`nde (1878) Rus, Balkan Harbi`nde (1912) Bulgar ve de Birinci Dünya Savaşı`ndan sonra (1920-1922) Yunan işgali yaşamış, Kurtuluş Savaşı`nın zaferle sonuçlanmasıyla birlikte 10 Kasım 1922`de nihai olarak Türk topraklarına katılmıştır. 1924 yılında adında kilise sözcüğü gectiği icin değiştirilmiştir.

Ekonomi

İlin güneyinde tekstil ve gıda alanında yaklaşık 20.000 işçiyi istihdam eden sanayi üretim ağır basarken, kuzeyinde başat olarak buğday ve ayçiçeği ekimiyle tarım başlıca geçim kaynağı olma özelliğini sürdürmektedir. Türkiye`nin en büyük cam fabrikalarından Trakya Cam Sanayi ve Kırklareli Cam ile, Türkiye`deki ilk şeker fabrikası olan halen faal durumdaki Alpullu şeker fabrikası il sınırları dahilindedir.

Folklor

Kırklareli yöresine ait türkülerden bazıları şunlardır: A bre Sülüman Aga, Karakayalarda Kurtlar Uluşur, Uzun Kavak Ne Gidersin Engine.

Linkler}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kırklareli (il)
Kırklareli (il)