Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar yağlı güreşleri 1357`de Rumeli`de doğup, günümüze kadar uzanan geçmişiyle dünyanın en eski güreş festivalidir.

Kırkpınar yağlı güreşleri 1357`de Rumeli`de doğup, günümüze kadar uzanan geçmişiyle dünyanın en eski güreş festivalidir.

Kırkpınar`ın Tarihçesi

1346 yılında Orhan Gazi`nin Rumeli`yi ele geçirmek için düzenlediği seferler sırasında, kardeşi Süleyman Paşa 40 askerle Bizanslılar`a ait Domuzhisar`ın üzerine yürür. Baskınla burasını ele geçirirler. Öteki hisarların da ele geçirilmesinden sonra, 40 kişilik öncü birlik geri dönerler ve şimdi Yunanistan`ın topraklarında kalan Samona`da mola verirler. 40 asker burada güreşe tutuşurlar. Saatlerce süren güreşlerde, adlarının Ali ile Selim olduğu rivayet edilen iki kardeşin bir türlü yenişemedikleri görülür.

Riyavete göre, daha sonra bir Hıdrellez gününde, Edirne yakınlarındaki Ahıköy çayırında aynı çift yeniden güreşe tutuşurlar. Bütün bir gün güreşmelerine rağmen yine yenişemeyen kardeş pehlivanlar, gece boyunca da mum ve fener ışığında mücadelelerini sürdürmeye devam ederler. Ancak solukları kesilerek oldukları yerde can verirler.

Arkadaşları onları aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömerek oradan ayrılırlar. Yıllar sonra ise aynı yere gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde gür bir pınar görürler. Bundan sonra halk orada yatanların anısına o yöreye, Kırkpınar adını verirler.

Günümüzde Kırkpınar

Günümüzde yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Eğlenceleri, Haziran ayının ikinci haftası ile Temmuz ayının birinci yarısındaki uygun bir haftaya programlanmaktadır. Haftanın ilk 4 günü açılış töreni, yerli yabancı halk oyunu gösterileri, karagöz gösterisi, çeşitli sergiler, sünnet törenleri, güzellik-yemek-okçuluk skeet yarışmaları gibi sosyal kültürel etkinliklerle son 3 günü ise yağlı güreş yarışmaları ve gösterileriyle çok renkli ve eğlenceli olarak kutlanmaktadır

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri ilgili konular

Kırkpınar Yağlı Güreşleri
Kırkpınar Yağlı Güreşleri