kırlangıç

Kırlangıç Familyası: Kırlangıçgiller (Hirundinidae). Yaşadığı yerler: Kutuplar haric, dünyanın hemen hemen her tarafında. Özellikleri: 10-23 cm boyunda, çatal kuyruklu, geniş ve uzun sivri kanatlı, ötücü göçmen kuşlar. Evlerin saçaklarına çamurdan fincanımsı yuvalar yaparlar. Çeşitleri: 100 kadar türü vardır: Tencere kırlangıcı, yar kırlangıcı, ağaç kırlangıcı, kır kırlangıcı, kaya kırlangıcı, kum kırlangıcı en çok bilinen türlerdir.

Kırlangıç

Kırlangıçgiller, kırlangıç türlerini içeren familya. Kırlangıç Familyası: Kırlangıçgiller (Hirundinidae). Yaşadığı yerler: Kutuplar haric, dünyanın hemen hemen her tarafında. Özellikleri: 10-23 cm boyunda, çatal kuyruklu, geniş ve uzun sivri kanatlı, ötücü göçmen kuşlar. Evlerin saçaklarına çamurdan fincanımsı yuvalar yaparlar. Çeşitleri: 100 kadar türü vardır: Tencere kırlangıcı, yar kırlangıcı, ağaç kırlangıcı, kır kırlangıcı, kaya kırlangıcı, kum kırlangıcı en çok bilinen türlerdir.

Kırlangıçlar, kutuplar hariç dünyanın her tarafında yaşayabilen sinek avlayarak geçinen küçük ötücü kuşlardır. Boyları 10-23 cm arasında değişen kırlangıçların 100 kadar türünün 79 çeşidi ancak bilinmekte diğerleri tanınmamaktadır. Çoğunun karnı beyaz, baş, kuyruk ve kanatları siyah, alın ve gerdanı kahverengi parlak tüylüdür. Kısa ayaklarının tırnakları sivri olduğundan düz, yassı zeminlere rahatça tutunurlar. Gök gürültüsünden çok korkar, adeta kendinden geçerler. Etleri yenmez. Üçgen şeklindeki gagaları geniş yırtmaçlı olup ağızları açık uçarken sinek, sivrisinek gibi küçük böcekleri avlarlar. Kuyrukları çatallı, kanatları uzun ve sivridir. Hızlı uçarlar. Kuyruklarını dümen olarak kullanır, ani dalışlar yaparlar. Çoğu sürü halinde yaşar. Kötü havalarda, uçamayan böcek ve örümceklerle beslenirler. Kırlangıçların alçaktan uçuşu ekseriya havanın bozulacağına işarettir.

Yaz sonunda, günler kısalıp, böcekler azalınca yavru ve erginler göç ederek kışı Afrika'da geçirirler. İlkbaharda geri dönerler. Diğer göçmen kuşların aksine gündüz göç yollarına devam ederler. Göç sırasında bazen şiddetli yağmur ve fırtınalar binlercesinin ölümüne sebep olur. Binaların çatı altlarına, saçaklarına ve pencere oyuklarına çamur ve kilden çanak şeklinde sağlam yuvalar yaparlar. Dişi kırlangıç, erkeğinin tükürüğüyle harç ederek gagasıyla getirdiği çamuru toplar, saman ve otlarla sekiz gün içinde sağlam bir yuva yaparlar. Geniş ve yassı gagalarını, yuvalarını yaparken, çamurları sıvamak için mala gibi kullanırlar. Yuvalarının çoğu ancak bir kırlangıcın girebileceği kadardır. Eni yaklaşık 20 cm, derinliği 10 cm kadar olup içi tüy ve kıllarla döşenir. Yuvalarını gruplar halinde mağara, kayalık ve ağaçlara yapan türler de vardır.

Dişi, yazın tarçın renginde benekli 4-5 yumurta yumurtlar. Eşler sırayla kuluçkaya yatarlar. Yavrular anne babaların ağızlarında getirdikleri böceklerle beslenirler. İki hafta içinde gelişip yuvayı terk ederler. Kırlangıçlar, yılda 2-3 defa kuluçkaya yatarlar.

Kırlangıçgiller ailesi türlerine verilen genel ad. Kırlangıçlar, kutuplar hariç dünyanın her tarafında yaşayabilen böcek avlayarak geçinen küçük ötücü kuşlardır. Boyları 10-23 cm arasında değişen kırlangıçların 100 kadar türünün 79 çeşidi ancak bilinmekte diğerleri tanınmamaktadır. Çoğunun karnı beyaz, baş, kuyruk ve kanatları siyah, alın ve gerdanı kahverengi parlak tüylüdür. Kısa ayaklarının tırnakları sivri olduğundan düz, yassı zeminlere rahatça tutunurlar. Gök gürültüsünden çok korkar, adeta kendinden geçerler. Etleri yenmez. Üçgen şeklindeki gagaları geniş yırtmaçlı olup ağızları açık uçarken sinek, sivrisinek gibi küçük böcekleri avlarlar. Kuyrukları çatallı, kanatları uzun ve sivridir. Hızlı uçarlar. Kuyruklarını dümen olarak kullanır, ani dalışlar yaparlar. Çoğu sürü halinde yaşar. Kötü havalarda, uçamayan böcek ve örümceklerle beslenirler. Kırlangıçların alçaktan uçuşu ekseriya havanın bozulacağına işarettir.

Yaz sonunda, günler kısalıp, böcekler azalınca yavru ve erginler göç ederek kışı Afrika’da geçirirler. İlkbaharda geri dönerler. Diğer göçmen kuşların aksine gündüz göç yollarına devam ederler. Göç sırasında bazan şiddetli yağmur ve fırtınalar binlercesinin ölümüne sebep olur. Binaların çatı altlarına, saçaklarına ve pencere oyuklarına çamur ve kilden çanak şeklinde sağlam yuvalar yaparlar. Dişi kırlangıç, erkeğinin tükürüğüyle harç ederek gagasıyla getirdiği çamuru toplar, saman ve otlarla sekiz gün içinde sağlam bir yuva yaparlar. Geniş ve yassı gagalarını, yuvalarını yaparken, çamurları sıvamak için mala gibi kullanırlar. Yuvalarının çoğu ancak bir kırlangıcın girebileceği kadardır. Eni yaklaşık 20 cm, derinliği 10 cm kadar olup içi tüy ve kıllarla döşenir. Yuvalarını gruplar halinde mağara, kayalık ve ağaçlara yapan türler de vardır.

Dişi, yazın tarçın renginde benekli 4-5 yumurta yumurtlar. Eşler sırayla kuluçkaya yatarlar. Yavrular anne babaların ağızlarında getirdikleri böceklerle beslenirler. İki hafta içinde gelişip yuvayı terk ederler. Kırlangıçlar, yılda 2-3 defa kuluçkaya yatarlar. Kırlangıç, göç dönüşünde eski yuvasında bir serçe görecek olursa onu çıkarıp kovmaya çalışır. Serçeyi çıkaramazsa, arkadaşlarını çağırarak, hepsi birden yuvanın ağzını çamurla kapatarak serçeyi ölüme mahkum ederler.

kırlangıç

kırlangıçgillerden, geniş gagalı, çatal kuyruklu, ince uzun kanatlı, küçük göçebe kuş (hirundo); osmanlı donanmasında yer alan, karakol ve keşif işlerinde kullanılan, yelkenli ve kürekli küçük bir tür savaş gemisi. öküz arabasında arka dingil ve tekerlekleri özeğe bağlayan çatal ağaç. köyleri dolaşarak göz hastalıklarını ve özellikle akbasmayı iyi ettiğini öne süren sahte hekim.

kırlangıç

Türkçe kırlangıç kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. swallow, martin, martlet

kırlangıç

Türkçe kırlangıç kelimesinin Fransızca karşılığı.
hirondelle [la]

kırlangıç

Türkçe kırlangıç kelimesinin Almanca karşılığı.
Schwalbe
Benim anlamadıgım bir yerde okudugum kadarıyla kırlangıç altı ay yaşadıgı altı ay içinde üçkez nasıl yumurtlar ve göç eden nasıl olurda konyadan gidipte afrikada yumurtlayan bir kuşun yavrusu konyadaki annesinin yaptıgı yuvayı bula bilir ilahi bir güç.
yerde bulduk veterinere goturduk . yarin eger yasarsa salmayi deneyecegim. tirnaklari cok sivri. pence seklinde ve yuruyemiyo

Kırlangıç (Zülfü Livaneli) sözleri

Zülfü Livaneli tarafından albümünde söylenen Kırlangıç adlı şarkının sözleri.

Yol yol yol yol yol olmuş da
Sarp kayalar yol olmuş

Dil dil dil dil dil olmuş da
Türkü söyler dil olmuş

Dal dal dal dal dal olmuş da
Zeytin olmuş dal olmuş

Bir kırlangıç gökyüzünde
Maviye kanat çalmış

Bir kırlangıç gökyüzünde
Sevincimin ortağı

Kanat çalar mavilere
Sıyırıp gider dağı

Gül gül gül gül gül olmuş da
Tomurcuklar gül olmuş

Sel sel sel sel sel olmuş da
Bahar olmuş, sel olmuş

Yel yel yel yel yel olmuş da
Seher olmuş yel olmuş

Bir kırlangıç gökyüzünde
Maviye kanat çalmış

Bir kırlangıç gökyüzünde
Sevincimin ortağı

Kanat çalar mavilere
Sıyırıp gider dağı

Kırlangıç (Tanju Okan) sözleri

Tanju Okan tarafından albümünde söylenen Kırlangıç adlı şarkının sözleri.

Sensiz kendim bilemem ki
Kimseleri sevemem ki
Biliyorum giden gelmez
Eksik bir şiir olurum yitik bir öykü olurum

Bu dağlara sözüm geçmez
Kırlangıçlar geri dönmez
Karlar yağar dağlarıma
Çığlar düşer yollarıma

Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma bırakma

Kırlangıç (Soner Olgun) sözleri

Soner Olgun tarafından albümünde söylenen Kırlangıç adlı şarkının sözleri.

Re'den Re'ye Geçti Zaman
Mi'ler Bemol , Fa'lar Diyezdi
Hicaz Bir Yel Kavurdu Yüreğimi
Sesime Hiç Gölge Düşmedi

Birden Uçtun Gökyüzüne
Yüreğimin Dalından
Döndürecek Gücüm Yoktu
Seni Yolundan

Uç, Uç, Uç, Kırlangıç
Uç Uçabildiğine
Ama Yine Geri Dön Bana
Her Göç Mevsiminde
Öyle Bir Kadınsın Ki Seni
Sevmemek Mümkün Değil
Öyle Bir Kadınsın Ki Seni
Anlamak Mümkün Değil

Sabah Ezanında
Seviyorum Seni
Secde Ediyorum Sana
Hava Soğuk Mu Ne?
Üşüyorum, Üşüyorum
Yine Sokuluyorum
Koynuna
Bir Kuş Uçuyor
Penceremden
Bir Kırlangıç
Yoksa?

Müzik : Soner Olgun
Siir : Soner Olgun
Düzenleme : Tanju Duru

Kırlangıç (Cevdet Bağca) sözleri

Cevdet Bağca tarafından albümünde söylenen Kırlangıç adlı şarkının sözleri.

Sensiz kendim bilemem ki
Kimseleri sevemem ki
Biliyorum giden gelmez
Eksik bir şiir olurum yitik bir öykü olurum
Bu dağlara sözüm geçmez
Kırlangıçlar geri dönmez
Karlar yağar dağlarıma
Çığlar düşer yollarıma
Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma
Beni böyle bırakma bırakma

Yanıtlar