--}}

Kırmızı Dev

.Yıldızlardaki reaksiyonlarda hidrojen gazı helyuma dönüştürülmektedir. Elde edilen helyum gazı ise enerji üreticek kapasite olmadığından, yıldızın ana çekirdeğine sıkışarak çekirdeğin büzülmesine sebeb olur. Bu yüzden reaksiyonlar yıldızın çekirdeğinde değil, çevresinde devam eder.

Kırmızı dev yıldız, yıldız evriminin son aşamalarında ölen bir yıldızdır. Sadece birkaç milyar yıl içinde, kendi güneşimiz kırmızı dev bir yıldıza dönüşecek, iç gezegenleri, hatta belki de Dünya'yı içine alacak. 

Yıldızın ölümü büyüme ile başlar. Milyarlarca sene devam eden termonükleer reaksiyonlar neticesi enerjisini tüketmeye başlayan yıldızın hacminde büyük bir genişleme görülür. Yıldızlardaki reaksiyonlarda hidrojen gazı helyuma dönüştürülmektedir. Elde edilen helyum gazı ise enerji üreticek kapasite olmadığından, yıldızın ana çekirdeğine sıkışarak çekirdeğin büzülmesine sebeb olur. Bu yüzden reaksiyonlar yıldızın çekirdeğinde değil, çevresinde devam eder. Çünkü çevrede hala hidrojen gazı vardır. İşte reaksiyonların çekirdekten çevreye doğru taşması sebebi ile yıldız genişler.

Yıldızın büyümesiyle beraber yüzeyindeki sıcaklıkta da düşme görülür. Bu sıcaklıkların derecesine göre yıldızlar muhtelif renklerde ışık saçarlar. Eğer sıcaklığın derecesi düşük ise rengi kırmızı, yüksekse mavidir. Büyüyen yıldızlarışıkların rengine göre kırmızı devler veya mavi devler adıyla anılırlar. Kırmızı devlerin çok büyük olanlarına da süper kırmızı devler adı verilir.

Kırmızı devlerin yüzey sıcaklıkları 3000 derece, yani güneşimizin sıcaklığının yarısı civarındadır. Mavi devlerin yüzey sıcaklıkları çok daha yüksektir. Spica yıldızının yüzey sıcaklıkları güneşin 30 mislini aşan, 200 bin dereceye ulaşan yıldızlar da vardır.


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kırmızı Dev
Kırmızı dev