Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ (d. 27 Ekim 1983, Adana) Türk aktör ve manken.

Kıvanç Tatlıtuğ, Türk aktör ve erkek manken. 27 Ekim 1983 yılında Adana`da doğdu. 2002 `Best Model Of The World` (Dünayanın en iyi mankeni) yarışmasını kazandı. Halen, Gümüş adlı televizyon dizindeki Mehmet baş karakterini canlandırmaktadır.

2002 'Best Model Of The World' (Dünya'nın en iyi mankeni) yarışmasını kazandı.

Ortaokulu Yenice Özel Çağ Lisesinde okumuş. Adanadayken Fiskobirlik, Güney Sanayii, Çukurova Kulübü, Devlet Su İşleri ve Tarsus Amerikan Kulübünde basketbol oynamış.

1997de babasının ciddi bir kalp ameliyatı geçirmesinin ardından ailesiyle birlikte Adana'dan İstanbul'a taşınmış. İstanbul Kalamış Lisesi'nden mezun olan Kıvanç'ın aklı fikri basketboldaymış.

Tek hayali NBAde basketbol oynamak olduğu için Ülkerspordan gelen cazip teklifi hemen kabul etmiş ve orada iki yıl forma giymiş. Sonra bir yıl Beşiktaş, bir yıl da Fenerbahçede oynamış. Ancak dönüş yaptığı Beşiktaş takımında sakatlanması tüm hayallerini suya düşürmüş ve profesyonel basketbol hayatına son vermiş.

O dönemlerde yakın çevresinin sürekli fiziğine iltifatlarda bulunduğunu, model olması için kendisini yönlendirmeye çalıştığını söylüyor Kıvanç Tatlıtuğ. O ise bunlara hiç kulak asmamış. Ta ki annesinin yaptığı sürprize kadar!

Annesi, Beylikdüzündeki bir marketin camında Profesyonel mankenlerle çalışır mısınız? ilanını görünce, Tatlıtuğun yanında bulunan bir fotoğrafını göndermiş. İlan verilen şirketten kendisini aradıklarında şaşkına dönmüş ama teklifi de kabul etmiş. Ben sporcuyum ne işim olur mankenlikle derken bir anda kendini defilede bulmuş. Daha sonra gelen teklifleri değerlendiren Kıvanç, işin hoşuna gitmesiyle bu mesleğe profesyonel olarak başlamış. Annemin beni model yapma hayali hep vardı. diyor Kıvanç.

İki yıl bir ajansla çalıştıktan sonra 2002 yılında düzenlenen Best Model yarışmasında önce Türkiye, sonra dünya birincisi olmuş Kıvanç Tatlıtuğ.

Sonrasında da Fransa günleri başlamış. Paris'teki Success Ajans'tan gelen teklifle bütün eşyalarını toplayıp, Parise yerleşmiş. Burada mesleğini 1,5 yıl sürdürmüş.

Paris'teyken, ajanstan gelen telefonda, dizi tekliflerinin had safhaya ulaştığını söylemişler. Küçüklüğünden beri sinema ve televizyona ilgisinin olduğunu, mutlaka bir yerinde bulunmak istediğini ama o zamanlar 'Ben manken olacağım, sonra dizi çekeceğim. gibi hayallerinin olmadığını da sözlerine ekleyen Kıvanç Tatlıtuğ, senaryoları değerlendirmek için Türkiye'ye gelmiş. Gümüş'teki 'Mehmet' karakterini kendine çok yakın bulduğunu, oynayabileceğini, en azından kendinden bir şeyler verebileceğini düşünmüş. Şu anda da yayınlanan dizide iki yıldır rol alıyor ve dizi çok ilgi görüyor.

Kıvanç Tatlıtuğ şu sıralar zamanının çoğunu sette geçiriyor. 'Ne ailemi, ne arkadaşlarımı kimseyi göremiyorum. Zaten asosyal bir yaşantım vardı, iyice asosyal oldum' diye yakınıyor.

Çekim aralarında kitap okur, dergi karıştırır ve müzik dinlermiş. Pek fazla da kimseyle konuşmazmış. Set çalışanlarının tabiriyle 'sessiz sakin bir çocuk' bu Kıvanç Tatlıtuğ.

Kendisini eleştirmeyi sevdiğini söyleyen yakışıklı oyuncu, diziye başlamadan önce bir süre Okan Bayülgenden ders almış.

Yakışıklı, dikkat çekici bir fiziğe sahip olan Kıvanç Tatlıtuğ, bu yüzden zaman zaman sözlü tacize uğradığını da itiraf ediyor. Diğer yandan erkek mankenlere karşı pek çok kişide var olan gay ve jigolo önyargılarıyla ilgili olarak da Ben öyle bir tavır sergilerim ki insanlar yanıma yaklaşamazlar. diye eklemeyi de ihmal etmiyor.

Gece dışarı çıkmayı, kulüplerde eğlenmeyi sevmiyor. Onun yerine arkadaşlarıyla ev muhabbeti yapmaktan hoşlanıyor. Birlikte televizyon izliyor ya da tavla partileri düzenliyorlar.

Dünya podyumlarındaki başarılarıyla arkadaşlarına örnek olan Kıvanç Tatlıtuğ, David Beckhamla olan benzerliği hakkında ilgili olarak da Benim saçım uzunken, Beckham'ın adı bile anılmıyordu. Aslında Beckham bana benzedi. diyor.

İyi derecede İngilizce bilen, Benim için önemli olan kariyer' diyen Kıvanç Tatlıtuğun en büyük hayali ise iyi bir aktör olmak. Bunun için de ilk adımı atmış. Devlet Tiyatrosu oyuncusu Laçin Ceylandan (dizide halasını oynayan 'Gülsun' rolüyle tanıdığımız) bir süre oyunculuk dersleri almış... Bakıyorum, çok eksiğim var diyen, dersler almaya devam edeceğini ve iyi bir sinema filminde rol almayı çok istediğini belirten Kıvanç Tatlıtuğun hayallerinden biri de tiyatroda oynamak.

Bunları biliyor muydunuz?

- Tek eşlilikten yana olduğunu,

- Duygusal göründüğünü, ama o kadar da duygusal bir yapısının olmadığını,

- Biraz sert ve hayat görüşlerinin katı olduğunu,

- Bir ilişki yaşarken gözünün dışarıda olmadığını,

- Allaha son derece inanan ve dinine bağlı olduğunu,

- Şan, şöhret, para, pulun onun için ikinci planda olduğunu,

- Ailesine çok düşkün olduğunu,

- Kendisinde en çok gözlerini beğendiğini,

- Denizin derinliklerine dalmayı çok sevdiğini,

- İstanbula hala alışamadığını,

- Erkekler ağlamaz diye bir şeyin olmadığını, 'Ağlamak da gülmek kadar doğal' diyerek, zaman zaman ağlayan biri olduğunu...

Çocukluk ve ilk yılları

27 Ekim 1983’de Türkiye'nin dördüncü büyük şehri olan Adana’da beş çocuklu bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldi. Adana'da Çağ Koleji'ni bitirdi ve şu an Kültür Üniversitesinde tiyatro bölümünde okumaktadır. Babasının ciddi bir kalp ameliyatı geçirmesinin ardından ailesiyle birlikte Adana’dan İstanbul’a taşındı. Profesyonel olarak Beşiktaş takımında basketbol oynadı ancak; geçirdiği bir sakatlık sonucu mankenliğe yöneldi. Mankenliğe yönelmesi annesi sayesinde oldu. Annesi ona süpriz yaparak bir defilede mankenlik yapmasını sağladı daha sonra kendi de bu mesleğe ısınınca Paris'e yerleşti ve orada 1,5 yıl kaldı. Gümüş dizisinden gelen teklif üzerine Türkiye'ye geri dönüş yaptı ve oyunculuk kariyerine başladı.

Mankenlik ve oyunculuk kariyeri

2002 yılında Best Model of Turkey ve Best Model Of The World (Dünya'nın en iyi mankeni) yarışmalarını kazandı. Gümüş dizisiyle yıldızı parladı. Daha sonra Menekşe ile Halil'de Halil karakterini oynadı. Şimdi de Aşk-ı Memnu dizisinde Behlül Haznedar'i canlandırmaktadır.

FilmografiKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  MAVİ KODDA YATMADAN ÖNCE SÖYLEMİŞTİK.DENİZLİBALIKESİR 2010.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kıvanç Tatlıtuğ ilgili konular

 • Kıvanç Tatlıtuğ

  Kıvanç Tatlıtuğ (d. 27 Ekim 1983, Adana) Türk aktör ve manken.
 • Aşk-ı Memnu (anlam ayrımı)

  Aşk-ı Memnu Günümüz Türkçesine yasak aşk olarak çevrilen Aşk-ı Memnu aşağıdaki anlamlara da gelebilir:
 • Aşk-ı Memnu (dizi)

  Aşk-ı Memnu Günümüz Türkçesine yasak aşk olarak çevrilen Aşk-ı Memnu aşağıdaki anlamlara da gelebilir:
 • Aşk-ı Memnu (dizi, 2008)

  ''Aşk-ı Memnu'' 4 Eylül 2008'den 24 Haziran 2010'a kadar Kanal D kanalında yayınlanan ve 2 sezon süren Türk romantik drama dizisidir. Kerem Ça
 • Furkan Palalı

  Furkan Palalı (d. 27 Ekim 1986, Konya), Türk oyuncu ve manken. 2011 yılında Best Model of Turkey ve ardından da Best Model of the World seçilmes
 • Aşk-ı Memnu (opera)

  Aşk-ı Memnu
 • İnanç Ömer Benlioğlu

  İnanç Ömer Benlioğlu (d. 24 Şubat 1984 Tarsus, Mersin) Türk tiyatrocu ve dizi oyuncusu.Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Oyunculuk
 • Batuhan Karacakaya

  Batuhan Karacakaya (d. 5 Şubat 1997, İstanbul, Türkiye) Türk oyuncu.
 • Behlül Haznedar

  Behlül Haznedar, Halid Ziye Uşaklıgil'in romantik drama romanı ve aynı adlı uyarlaması Aşk-ı Memnu'nun başrol karakteridir. Çapkınlığıy
 • Adnan Ziyagil

  Adnan Ziyagil, Halid Ziya Uşaklıgil'in romantik drama romanı ve aynı adlı uyarlaması Aşk-ı Memnu'nun karakterlerindendir. Beyefendiliği ile t