--}}

Kızıl Ordu Korosu

Kızıl Ordu Korosu Sovyetler Birliği Ordusu Kızıl Ordu'nun resmi korosudur. Koro erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşur.

Kızıl Ordu Korosu Sovyetler Birliği Ordusu Kızıl Ordu`nun resmi korosudur. Koro erkek koro elemanları, orkestra ve dans grubundan oluşur. Rusya`nın halk şarkılarından, kilise müziklerine, opera aryalarından popüler müziklere kadar uzanan geniş bir yelpazede eserler icra etmişlerdir. Bunların arasında "Katyuşa", "Kalinka", "Kernina" ve "Ave Maria" en bilinenlerindendir. Sovyetler Birliği`nin dağılmasında sonra da Rusya`da ve diğer ülkelerde konserler vermeye devam etmişlerdir.

Tarihi

Kızıl Ordu Korosu 1928 yılında Moskova Merkez Ordu Klübü`nde ilk şeklini almıştır. Kızıl Ordu Korosu adı altında oniki asker, bir vokal, bir akordiyon, 2 dansçı ve bir anlatıcı bulunmaktadır. İlk resmi gösterilerini 12 Ekim 1928`de Orkestranın da başı ve Moskova Konservatuarı`nda genç bir müzik profesörü olan Aleksandr Aleksanrov`un yönetiminde olan Frunze Klüb`te gerçekleştirmişlerdir.

Program, Şarkının 22. Krasnodar Bölümü olarak adlandırılmıştır. Temel olarak asker hayatından kısa bölümleri konu alan ``Birinci Süvari Birliğinin Şarkısı``, ``Özel Uzak-Doğu Ordusu``, ve ``Magnitostroy hakkında şarkı`` gibi parçalardan oluşur.

1929 yılında koro Sovyetler Birliği`nin Uzak-Doğu bölgesinde demiryolu inşa eden askerleri ziyaret ederek konserler verirler. Değişik birliklerden insanlardan oluşan koro, orkestra ve dansçılardan oluşan grup rütbe ayrımı yapmadan amatör sanatı geliştirmek, askerlere moral vermek ve onları kaliteli müziğe ilgilerini çekmek amacı ile 1933 yılına kadar 300`e yakın etkinlik düzenledi. Bu dönemde grup sovyet şarkılarla beraber Vasily Solovyov-Sedoy, Anatoli Novikov, Matvey Blanter, ve Boris Mokrousov gibi bestecilerin eserlerini de seslendirdi.

1936 yılında koro Kızıl Yıldız Nişanı`na layık görüldü. Sovyetler Birliği`nin Kuzey Kutbu`ndan Tacikistan`ın çöllerine kadar bir çok bölgesini ziyaret etti, konserler verdi. 1937 yılında Paris`de Uluslararası Modern Hayatda Sanat ve Teknoloji Sergisi`nde sahne aldılar ve juri tarafından Grand Prix Onur Ödülü`ne layık görüldüler.

2. Dünya Savaşı sırasında Sovyet Cephelerinde, havalanlarında hastahanelerde askerlere ve halka moral vermek için 1500`ün üstünde gösteri yaptılar.

Aleksandrov`un 1946 yılında ölümünden sonra oğlu Boris Aleksandrov koronun yönetimini başarı ile devam ettirdi. 1987`de son emekliliğinden önce Koro`ya Dünya turu sırasında şeflik yaptı. 2003`den günümüze kadar koroya Vyacheslav Korobko şeflik etmektedir.

Bunun dışında koro David Foster, Jean-Jacques Goldman ve Steve Barakatt gibi bir çok popüler sanatçı ve yapımcı ile birlikte de çalışmıştır.

Koronun bileşenleri

Koro

Koro diğer başka erkek koroları gibi tenör, baritone ve bass olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ancak bu bölümler sekiz değişik vokal çizgisinde alt kategorilere de bölünmüştür.

OrkestraOrkestra klasik askeri koro orkestra nüelerinden başka balalayka, domra, akordion, ikili bass, çeşitli tahta üflemeli çalgılar, brass, gitar gibi rus ve batı geleneksel müzik aletlerini de kullannmıştır.

Dans grubu

Grubun sahne gösterilerinde yer alan dansları Zaparozhtsi dansları, kazak süvari dansları, Mart bayramı, askeri danslar, denizci dansları temel olmak üzere zaman zaman bunların birbiriyle kombinelerinden oluşan dansları da kullanılmıştır.

The Wall konseri

1991 yılında Kızıl Ordu Korosu Berlin Duvarı`nın yıkılması üzerine Roger Waters`ın The Wall konserinde savaş karşıtı şarkılarından ``Bring the Boys Back Home`` (Çocukları evlerine geri gönderin) adlı şarkısında eşlik ettiler.

Ayrıca dinleyin

multi-listen start multi-listen item|filename=Hymne Sovií©tique.ogg|title=(Sovyetler Birliği Milli Marşı, 1944 yılı sözleri ile)|description=Kızıl Ordu Korosu|format=Ogg multi-listen item|filename=Red_Army_Choir_-_Kalinka.ogga€Ž |title=(Kalinka)|description=Kızıl Ordu Korosu|format=Ogg

multi-listen endKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kızıl Ordu Korosu
Kızıl Ordu Korosu