--}}

Kızılyusuf, Malazgirt

Kızılyusuf, Muş ili Malazgirt ilçesine bağlı bir köydür.

Kızılyusuf, Muş ili Malazgirt ilçesine bağlı bir köydür. Coğrafi yapı ve ulaşım Kızılyusuf Köyü ismini Alparslan'ın arkadaşlarından almıştır. Malazgirt'e yaklaşık 30 km uzaklıkta olup Süphan Dağının eteğinde etrafı dağ ve vadilerle çevrili düz bir alanda kuruludur. Köyün doğusunda Süphan Dağı, batısında Pala oğuza denilen tepeler yer alır güneyde Dünyadit Dağları ile geli denilen vadi yer alır, kuzeyde ise geniş kırlar ve düzlükler yer almaktadır. Çevresinde Şekerova, Oğuzhan ve Adilcevaz'a bağlı olan Dizdar, Karakol, Cihangir köyleri bulunmaktadır. Köyün içinden geçen Malazgirt Adilcevaz karayolu ulaşımı rahatlatmıştır. Kış aylarında ulaşım zorlaşmaktadır. İklimi Doğu Anadolunun karakteristik iklimi olan sert karasal iklim hüküm sürmekte. Ayrıca Süphan dağının hemen eteğinde olması mikroklima bir iklime sahip olmasına neden olmuştur.

Ekonomisi

Tarım ve hayvancılığa dayalıdır, tarım kuru yöntemlerle yapılmaktadır, hayvancılık ise meraların azalması ile oldukça zorlaşmıştır bununla beraber küçükbaş hayvancılık gelişmiştir. Ayrıca köyün gençleri mevsimlik olarak Türkiye'nin gelişmiş illerine gidip başta inşaat olmak üzere çeşitli işlerde çalışıp aile ekonomisine katkıda bulunmaktadırlar.

Altyapı hizmetleri

Camii ve okulun mevcut olduğu köyde Ala Tewşo market ve Bedran market hizmet vermektedir. Elektriği olan Kızılyusuf Köyünde su şebekesi olup su ihtiyacı Köyün güneyinde yer alan geli denilen vadiden karşılanmaktadır. Telefon ağı GSM şebekelerinin verdikleri hizmetlerle sağlanmaktadır.

Eğitim-Öğretim

Köyde 1968'de hizmete giren 5 yıllık okulda yaklaşık 100 öğrenci okumakta ve 4 öğretmen görev yapmaktadır. Okul iki derslik ve müdür odasından oluşmuştur ayrıca okula ait bir de lojman bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

* http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=256275

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.