Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri, Türkiye'de ilk kez 1945 tarihinde açılan ve halen 11 ilde 12 enstitü ile faaliyet gösteren, 2 yıllık eğitim veren, döner sermaye ile işletilen kurumlardır. Enstitülerin amacı, en az ilköğretim okulunu bitirmiş öğrencilerin Türk giyim ve el sanatları konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmelerine imkân sağlar.

Düzenle|Nisan 2007

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri, Türkiye`de ilk kez 1945 tarihinde açılan ve halen 11 ilde 12 enstitü ile faaliyet gösteren, 2 yıllık eğitim veren, döner sermaye ile işletilen kurumlardır.

Enstitülerin amacı, en az ilköğretim okulunu bitirmiş öğrencilerin Türk giyim ve el sanatları konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmelerine imkan sağlar. Enstitüler geleneksel Türk giyim ve el sanatları alanlarında araştırma, geliştirme, değerlendirme, arşivleme ve üretim çalışmaları yapan kişiler yetiştirir, böylece Türk el sanatlarının yaşatılmasını sağlar.

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri, sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmalarını birlikte sürdürür. Kaybolmaya yüz tutmuş Türk el sanatlarının yöntemlerini öğretirken bunların asıllarına sadık kalınarak gelecek kuşaklara aktarılmasına öncülük eden Enstitüler, seçkin el sanatı örneklerini yurt içi ve yurt dışında tanıtır.

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri`nin Milli Eğitim Bakanlığı`nca belirlenen bazı bölümlerine en az lise ve meslek lisesi mezunları alınmaktadır.

1997-1998 öğretim yılından itibaren Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri`nde, sektörel ihtiyaçlar ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilenen programlar uygulamaya konulmuş, aynı öğretim yılında bünyelerinde kız meslek liseleri de açılmıştır. Yeni bir yönetmelikle Araştırma ve Tanıtım Pazarlama bölümleri de faaliyete geçirilmiştir.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü ilgili konular