K��Lkedisi (Opera)

opera-comique

opera-comique (Fransızcada "komik opera"), bağımsız müzikal bölümlerle sözlü diyalogların dönüşümlü olarak yer aldığı Fransız opera biçimi. İlk örnekleri araya şarkılar serpiştirilmiş yergili komedilerdi; sonraları öbür operalardan yalnızca sözlü diyalogl...

Opera evleri listesi

Opera evleri listesi kitalar ve kıtalardaki ülkeler alfabetik sıra ile verilmiştir. Her ülkedeki opera evleri isimleriyle bulunduğu şehir gösterilmiştir. Bazan operaevinde bulunan opera kumpanyasının adı da verilmektedir.

Mozart operaları listesi

Wolfgang Amadeus Mozart operaları değişik tiplerle 22 tane müzikli dramı kapsamaktadır. Bunlara gençliğinde yazdığı ve diğer bestecileri taklitten ileri gitmeyen küçük çapta eserlerden yetişkinliğinde ortaya çıkardığı tam tekmil opera olarak hazırladığı m...

François-Adrien Boieldieu operaları listesi

François-Adrien Boieldieu (1775–1834) tarafından hazırlanmış tüm operalar listesidir:

Opera Yazılım

Opera Software, 30 Ağustos 1995 yılında kurulan ve ünlü ağ tarayıcısı Opera (Ağ Tarayıcısı)'yı geliştiren bir Norveç firmasıdır. Firmanın tam adı Opera Software ASA'dır.

Georg Friedrich Handel operaları listesi

Georg Friedrich Handel (d. 23 Şubat 1685 – ö. 14 Nisan 1759) tarafından hazırlanmış olan opera eserlerinin tam bir listesidir. Özel olarak belirtilmemişse, bütün bu operaları opera seria janrından üç perdelik eserlerdir.

Christoph Gluck operaları listesi

Christoph Willibald Gluck (d. Erasbach, 2 Temmuz 1714 – ö. Viyana, 15 Kasım 1787) tarafından hazırlanan tüm opera eserlerinin listesi:

Gaetano Donizetti operaları listesi

Gaetano Donizetti tarafından hazırlanan tüm opera eserlerinin listesi:

Georges Prêtre

opera seria