kabartma tozu

Sodyum bikarbonat ya da soda kimyasal formulü NaHCO3 olan bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzlarından birisidir.

KABARTMA TOZU (türkçe) anlamı
1. pasta
2. çörek vb. hamur işlerinde kabarmayı sağlayan toz
sodyum bikarbonat.
KABARTMA TOZU (türkçe) anlamı
3. Pasta
4. çörek vb. hamur işlerinde kabarmayı sağlayan toz
5. sodyum bikarbonat.
KABARTMA TOZU (türkçe) ingilizcesi
1. n. baking powder
2. effervescent powder,
KABARTMA TOZU (türkçe) almancası
1. Backpulver n
2. Prägungspulver n

Kabartma Tozu hakkında detaylı bilgi

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sodyum

Sodyum sembolü Na olan ve yer kabuğunda, çokluk bakımından altıncı sırada bulunan metalik bir element. Sodyum, denizlerde çözünmüş hâlde bulunan elementler içinde miktar olarak ikinci sırayı alır. Sembolü Lâtince “natrium” veya “soda metali” kelimesinden alınmıştır.

şap

Çift tuzların çok bilinen bir çeşidi olup, 1+ ve 3+ değerlikli metaller, sülfat kökü ve kristal suyu bulunduran bir bileşik. Genel formülü Me+ M3+ SO4 12H2O şeklindedir. En çok bilineni ve kullanılanı alüminyum şapıdır. Bu şapta alüminyumun yanına potasyum, sodyum, amonyum, ...

Sodyum Bikarbonat

Sodyum bikarbonat ya da soda kimyasal formulü NaHCO3 olan bir kimyasal bileşiktir. Sodyum tuzlarından birisidir. Antiasit özelliği vardır.

Potasyum

Potasyum ilk olarak 1807 yılında Humphrey Davy tarafından potasyum hidroksitten elektroliz yolu ile izole edilmiştir. Potasyum metali eritilmiş NaCl tuzunun elektrolizi ile saf olarak elde edilir. K Latince Kalium kelimesinden gelmektedir.

Fosfor

Fosfor, ametaller sınıfından bir kimyasal element. VA grubu elementi olup, P sembolü ile gösterilir. Fosfor elementi 1669’da Henng Brand tarafından, ürenin ısıtılarak buharlaştırılması esnasında keşfedildi.

Bisküvi

BİSKÜVİ Alm. Keks (m), Zwieback (m), Fr. biscuit, İng. biscuit. Az mayalanmış undan yapılan, nem oranı düşürüldüğü için uzun zaman muhafaza edilebilen sert, kuru, tatlı veya tuzlu kurabiye. Genellikle buğday unu, bitkisel yağlar, su, kabartma tozu ile çeşidine göre tatlı veya ...

Mücver

Mücver ana malzemesi kabak olan bir sebze yemeğidir. İnce kıyılmış kabağın un ve yumurta ile bağlandıktan sonra köfte porsiyonlarına ayrılarak yağda kızartılmasıyla yapılır.

Rudolf August Oetker

Rudolf August Oetker (1916 - .... ) Alman işadamı Oetker, aile işletmesini İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra devralarak, şirketini uluslararası karma büyük bir firma haline getirdi. Oetker Grubu'nun başta gelen alanı besin maddeleri satışıdır. Bielefeld'de dünyaya gelen Oetker ...

August Oetker

August Oetker (6 Ocak 1862, Obernkirchen, Almanya - 10 Ocak 1918, Bielefeld, Almanya), hamur kabartma tozunun mucidi ve günümüzde Dr. Oetker adı altında uluslararası dev bir gıda grubu haline gelmiş olan şirketin kurucusudur.

Ayvalı Esmer Bisküvi (6 Kişilik)

Ayvanın kabuğunu soyun. Çekirdek yatağını çıkardıktan sonra dilimleyin. Ayva dilimlerini ve çekirdekleri, şekerle birlikte tencereye aktarın.

Cevizli Ve Ballı Kurabiye (8 Kişilik)

eniş bir hamur yoğurma kabına küçük parçalar şeklinde kesilmiş yarım paket margarini alın.Üzerine azar azar un serperek,margarini parmak uçlarıyla una yedirin.

Dağınık Kurabiye

Margarini hafif ılıtın, iki adet yumurta sarısı, yoğurt, sıvı yağ, şeker ve kabartma tozu ile bir kapta elinizle ezip, yumuşatın. Un ilave edin, yoğurup hamur yapın.