Kadeş Antlaşması

Kadeş Antlaşması, MÖ 13. yüzyılın başında, bazı kaynaklara göre MÖ 1285 bazı kaynaklara göre ise MÖ 1296 yılında yapılan Kadeş Savaşı sonunda Mısır Firavunu II. Ramses ile Hitit Kralı III.

Kadeş Antlaşması

kaynak VikiKaynak|Kadeş Antlaşması Kadeş Antlaşması, tarihteki ilk yazılı antlaşmadır. M.Ö. 1280`de Mısırlılar ile Hititler arasında yapılmıştır.

II. Ramses tahta geçince genel olarak mimari yönden ülkesini güzelleştirdi. Ancak hükümdarlığının beşinci yılında Hitit Kralı Mutavallis, Mısır`a savaş açtı. Savaş Kadeş Kalesi önlerinde yapıldı.Savaşın nedeni MÖ 13. yüzyıl başlarında Mısır ve Hitit devletlerinin birbirine eşit kuvvetler haline gelmesi ve bu iki büyük devletin ekonomik çıkarlarının Kuzey Suriye toprakları üzerinde birleşmesidir.

Christian Jacq`ın "Ramses Kadeş Savaşı" isimli kitabında; Tanrı Amon`un Ramses`i ilahi bir güç ile 43.500 kişilik orduya karşı başarı kazandığından bahseder. Oysa ki, Mutavallis`in geride bıraktığı iki bedevi Ramses`i kandırarak savaşın Ramses`in aleyhine olmasını sağladılar. Ancak iki gün boyunca devam eden savaşı kimse kazanamayınca Kadeş Antlaşması imzalandı.

Bazı tarihçiler, savaşın sona ermesinin sebebinin o gün meydana gelen Güneş tutulmasından korkarak, tanrıları kızdırdığını düşünen tarafların savaşmak istememesi olduğunu söyler.

Ebu Simbel tapınağına Ramses`in kazandığı yazılırken, Hitit kil yazılarında bu tam tersidir.

Antlaşmanın temel düzenlemesi bu iki ülkeden birisine yönelik bir saldırı ya da tehdide karşı ötekinin ona yardım edeceği ve savaşa birlikte gireceğidir.

Bugün Nato Antlaşmasının 5. maddesini aşağı yukarı aynı düzenlemeye sahiptir.

tarih-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar