Kadir (Din)

Kısaca: İslâm dininde Allah`ın 99 isminden, kudret sahibi, tükenmez kudreti olan, istediğini dilediği gibi yapmaya muktedir olandır. Her türlü güç ve kuvvet de O`ndandır (el-Bakara, 2/20).==İsmin geçtiği Kuran ayeti==*(6:65) De ki: "O`nun üstünüzden ve ayaklarınızın altından azab göndermeye, yahut sizi fırkalara ayırıp kiminizin kiminize hıncını tattırmaya gücü yeter". ...devamı ☟

}

İslam dininde Allah`ın 99 isminden, kudret sahibi, tükenmez kudreti olan, istediğini dilediği gibi yapmaya muktedir olandır. Her türlü güç ve kuvvet de O`ndandır (el-Bakara, 2/20).

İsmin geçtiği Kuran ayeti

  • (6:65) De ki: "O`nun üstünüzden ve ayaklarınızın altından azab göndermeye, yahut sizi fırkalara ayırıp kiminizin kiminize hıncını tattırmaya gücü yeter". Bak, ayetlerimizi nasıl inceden inceye açıklıyoruz ki, onlar iyice anlasınlar.
  • (36:81) Gökleri ve yeri yaratan, onlar gibisini yaratmaya kadir değil midir? Elbette kadirdir. Çünkü o her şeyi yaratandır, her şeyi bilendir.
  • (46:33) Onlar gökleri ve yeri yaratan ve onları yaratmakla yorulmayan Allah`ın ölüleri diriltmeye de kadir olduğunu görmüyorlar mı? Evet şüphesiz ki, O`nun her şeye gücü yeter.
  • (75:40) Peki, bunu yapanın ölüleri diriltmeye gücü yetmez mi?
  • (86:8) Elbette Allah`ın onu döndürmeye gücü yeter.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.