Kadirli, Osmaniye

Kadirli Akdeniz Bölgesinin Adana Bölümünde Osmaniye'ye bağlı ve Osmaniye'nin en büyük ilçesidir. Adana'nın doğusunda,Osmaniye'nin ise Kuzeybatısında, ortalama denizden 96 m yükseklikte konumlanır.

Kadirli, Osmaniye hakkında detaylı bilgi

Osmaniye ilinin bir ilçesidir. Antik dönemde Flaviapolis adıyla anılmaktaydı. Merkez nüfusu 70 bin civarındadır. Köyleri ve kasbalarıyla nüfusu 120 bin i geçmektedir. Geçim kaynakları genelde tarım ve hayvancılıktır. Tarımı yapılan ürünlerde: buğday, mısır, arpa, fıstık, soya, turp ve yerfıstığı ilk sıralarda yer alır. Turp`un Türkiye`de doğduğu yer Göztaşı (Nürfet) köyüdür. Kadirli, Türkiye`nin turp ihtiyacının %70`ini karşılar. İlçede her yıl çeşitli etkinliklerle turp festivali yapılmaktadır.

İlçe insanı egitime çok önem verir. Eğitim seviyesi en yüksek şehirler arasındadır.

Karatepe Aslantaş açıkhava müzesini içinde barındırmaktadır. Karatepe, kilimleri ve fıkralarıyla ünlüdür. Bunun yanında Aslantaş barajı ve savrun çayı bazı doğal güzelliklerindendir. Kadirli`nin tepe kısmında bulunan Sülemiş Turistik Tesisleri de güzel bölümlerindendir. Ayrıca tarihi çok eskilere dayanan Kadirli`de antik dönemde zeus tapınağı, hıristiyanlık döneminde kilise olan Dulkadiroğulları Beyliği döneminde camiye dönüştürülen ve şimdi müze konumunda bulunan Alacami yer almaktadır. Kadirli aynı zamanda yaylalarıyla da ünlüdür. Akdeniz iklimi mevcut olduğu için yazın sıcak havalarda Kadirlililer 3 ay yaylada konaklamaktadırlar. Bu yaylalardan Maksutoluğu Beyoluğu Çiğşar Savrungözü ünlü yaylalardır.Beyoluğu yaylası yakınlarındaki zingir mağarası görülmesi gereken yerlerindendir.

Kadirlinin merkezi "Çamlıkahve" uzun çarşı caddesinde bulunmaktadır. Çamlıkahve; kahveler, lokantalar, kebapçılar ve çay ocaklarının bulunduğu bir toplanma yeridir. İstanbul`da Taksim, Ankara`da Kızılay neyse Kadirli`de de Çamlıkahve odur... Çamlıkahvenin üst tarafında merkez Camii bulunmaktadır. Merkez Camii`nin üst sağ tarafında polis karakolu, onun üst tarafında askeriye, askeriyenin karşısında da postaneve otopark bulunmaktadır. Alacami ise bu caddenin en üst son kısmında yer almaktadır. Bu anlattığım cadde Alacami Caddesi olarak adlandırılmaktta olup, sağ tarafı dere mahallesi, sol tarafı da bağ mahallesi olarak geçmektedir.

Yine Kadirli`ye ulaşım, bağlı olduğu il Osmaniye ye ova içerisinden 40 km mesafedeki Osmaniye-Kadirli yoluyla sağlanmaktadır.

ÖNEMLİ KİŞİLER:

Yine Oruçbey köyünden dünyaca ünlü Dr. Faruk Loğoğlu Türkiye Cumhuriyeti`nin eski Vaşington büyükelçisidir. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) başkanıdır.

Emre Karayel Kadirli`mizin yetiştirdiği ünlü sanatçılarımızdandır. Kendisi "Bir İstanbul Masalı", "Gümüş" gibi dizilerde oynamış olup, çok başarıyla hem ilçemizi temsil etmekte hem de başarısıyla Bollywood`a doğru yol almaktadır...

Göztaşı (Nürfet) köyünden dünyaca tanınan ünlü bilim adamımız ve medar-ı iftiharımız Ali Erdemir Argon (Argonne) laboratuarının başkanlığını yapmakta olup dünyanın ilk 100 bilim adamı sıralamasında ilk 3`te yer almaktadır. Prof. Dr. Ali Erdemir: Nano teknoloji kullanarak geliştirdiği yapay elmas özelliği taşıyan buluşuyla, uygulamalı bilimin Nobeli R&D ödülünü 3 kez kazandı. 1987 yılından beri ABD`nin Şikago (Chicago)kenti yakınlarında bulunan Argon laboratuvarlarında araştırmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda Türkiyede iş bulamadıktan sonra eğitimi ve hedefleri hakkında konuştuğu bir milletvekilinden "madem ingilizce biliyorsun büyük ankara otelinin resepsiyonunda çalış" şeklinde enteresan bir iş teklifi alan kişidir. Ali Erdemir; Work Phone +1 630-252-6571 Fax Number +1 630- 252-4798 E-Mail Address

erdemir@anl.gov

(Kaynak: İsmail MECİTOĞLU)

Bunun yanında Abdul Vahap Kocaman ünlü ozanlarındandır.

Hersene 7 mart tarihinde Kadirli`nin kurtuluşu coşkuyla kutlanmaktadır. İki adet baraj bulunmaktadır Kadirli`de. Aslantaş ve Mehmetli barajları... Kadirli`nin 3 adet futbol takımı bulunmakla birlikte, 3 tanesi de şu an amatör ligde oynamaktadır. Daha önceleri 3. ligde çok başarılı olan Kadirli İdman Yurdu Belediye spor bu günlerde ciddi sıkıntılar içindedir. İlçe tipik Anadolu kasabası görünümündedir. Binalar genelde 2, 3 katlıdır, yapılaşma son yıllarda TOKİ nin katkılarıyla gelişme göstermektedir. 2006 ekim kararnamesi ile ilçemize atanan Kaymakam A. Rauf ULUSOY halen bu göreve devam etmektedir... Belediye Başkanı Mustafa TÜRKMENOĞLU`dur. Ali Puskulluoglu Kadirlilidir. Yuz (100) e yakin kitabin, eserin sahibidir. Tiyatro, siir. halkbilim, sözluk, roman vb. cesitli dallarda yaziyor. Cesitli dallarda onlarca sözlugu vardir. TDK nun buyuk sözluklerinde onun imzasi vardir.

}

}

Kadirli

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kadirli, Osmaniye maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Göztaşı, Kadirli

Göztaşı köyü, Osmaniye ili Kadirli ilçesine 28 km mesafede, eski Andırın ilçesi yolu üzerinde bulunun bir köydür.

Çukurköprü, Kadirli

Çukurköprü, Osmaniye ilinin Kadirli İlçesine bağlı bir köydür.

Yukarıçiyanlı, Kadirli

Yukarıçiyanlı, Osmaniye ilinin Kadirli ilçesine bağlı bir köydür.

Karakütük, Kadirli

Karakütük köyü Osmaniye ilinin Kadirli ilçesine bağlı bir köydür.

Osmaniye (şehir)

Osmaniye, Osmaniye ilinin merkezi olan şehirdir. Çukurova ilk çağlardan itibaren çeşitli uygarlıklara (Hitit, Pers, Roma) beşiklik yapmıştır.

Karatepe, Kadirli

Karatepe, Osmaniye ili Kadirli ilçesi sınırları içerisinde bulunan MÖ 8. yüzyılda, Geç Hitit Çağı’nda Hitit Kralı Asivatas tarafından kuzeyden gelecek saldırılara karşı bir sınır kalesi olarak kurdurduğu Asitivada (Aslanta-Karatepe) Kalesi’nin çevresi günümüzde ...

Hemite, Osmaniye

Hemite köyü, Çukurova’nın yukarı kısmında Osmaniye İline takriben 23 km uzaklıktadır. Osmaniye İlini Kadirli İlçesine bağlayan karayolunun Ceyhan nehri ile kesiştiği köprü başı mevkiinde, Osmaniye’nin kuzeybatısında kurulmuştur. Gökçedam Köyünün Güneyinde ...

Kümbet, Kadirli

Kümbet, Osmaniye'nin Kadirli ilçesine baglı bir köydür. Köy nüfusu yaklaşık olarak 1000 kişidir. İnsanlar genelde geçimlerini tarım ve hayvancılık ile saglar.

Bekereci, Kadirli

Bekereci köyü; Osmaniye ili, Kadirli ilçesine bağlıdır.

Osmaniye Ilindeki Yerleşim Yerleri Listesi

Osmaniye'a bağlı 7 ilçe, 8 belde ve 160 köy bulunmaktadır.

Kösepınarı, Kadirli

===Tarihçe===OSMANİYE İLİ KADİRLİ İÇESİNE BAĞLI ŞİRİN BİR KÖYDÜR. ENGEBELI VE YÜKSEK RAKıMLı OLAN KÖYÜN, BITKI ÖRTÜSÜ SIK VE ULAŞIM ZORDUR. KÖY KADİRLİYE 35 KM UZAKLIKTADIR.

Kadirli İdman Yurdu

Kadirli İdman Yurdu, Kadirli'nin marka kulübüdür. 1973'te kurulmuştur. Aynı zamanda Kadirli'nin en başarılı takımıdır. 7 sezon 3.Lig'te oynayan Kadirli İdman Yurdu, en son 1992/1993 sezonunda 3. Ligde boy göstermiş ve Amatör Lige düşmüştür. Bir daha 3.Lige çıkamamıştır. ...