Kafkas Tebeşir Dairesi (oyun)

Kafkas Tebeşir Dairesi (Almanca: Der kaukasische Kreidekreis), dört bölümden oluşan seyirlik bir oyundur.
Bertolt Brecht tarafından 1944 yılında kaleme alınan oyun; yazarın en uzun eseri olmak gibi birçok özelliği içinde barındırır.

Kafkas Tebeşir Dairesi (oyun)

thumb|right|Oyunun afişi ``Kafkas Tebeşir Dairesi``, dört bölümden oluşan seyirlik bir oyundur.

Bertolt Brecht tarafından 1944 yılında kaleme alınan oyun; yazarın en uzun eseri olmak gibi birçok özelliği içinde barındırır. Epik tiyatronun belirgin bir örneği olan Kafkas Tebeşir Dairesi, çok katmanlı, zengin alt okumaları olan bir oyundur, içinde farklı konuları barındırarak, izleyiciyi sürekli canlı tutar.

Oyunu Türkçe`ye Can Yücel kazandırmıştır.

Brecht`in Amerika`da yaşadığı dönemde yazdığı bu eser, dört ayrı oyunu içeren altı perdeden oluşmaktadır. Evrensel bir nitelik taşıyan; iyilik, dürüstlük, özveri, mülkiyet gibi "insanlık değerlerinin", çok farklı karşılıklar bulabildiği bir "masal"dan hareket eden Kafkas Tebeşir Dairesi, Bertolt Brecht`in 1943 yılında tanıştığı oyun yazarı Clifford Odets`in önerisiyle Çin efsanelerinden esinlenerek üretilmiş, 1280 - 1368 yılları arasında hüküm süren Çin - Yuan hanedanlığı sürecinde yaşayan Li Çen Fu`nun "tebeşir dairesi" oyunundan ana temasını almıştır.

`Oyun içinde oyun` anlayışıyla Kafkas Tebeşir Dairesi, ``mülkiyet - emek`` ilişkisini sorgulayan ve emeği kazanımda belirleyici unsur olarak ele alan bir anlatımdır.

Türkiye`de de Dostlar Tiyatrosu başta olmak üzere çeşitli topluluklarca uzun süreler sergilenmiştir. Eserin en başarılı yönetmenlik deneyimini Mehmet Ulusoy gerçekleştirmiş olup, diyalektik anlayış, tiyatroya yansıtılmıştır.

Nazi Almanya`sı döneminde, Hitler`in işgalci orduları tarafından Grusinya`nın (Gürcistan) kuşatılması, keçi yetiştirmekle geçinen yerel halkın bu işgale direnişi ve sonrası, Kafkas Tebeşir Dairesi`nin konusudur.

Bölümler  • Ön Oyun
  • Gruşa Ve Çocuğun Öyküsü
  • Azdak`ın Öyküsü
  • Kafkas Tebeşir Dairesi Sınaması
Tiyatro Sanat-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar