--}}

Kahraman Maraş Dövme Dondurması

Kahraman Maraş dövme dondurması, Maraşlı Osman Ağa`nın cinsel gücü artırıcı olarak bilinen yabani orkideyi (sahlep) yaparken tesadüfen keşfettiği tatlıdır. Sahlepli karsambaç olarak

Kahraman Maraş dövme dondurması, Maraşlı Osman Ağa`nın cinsel gücü artırıcı olarak bilinen yabani orkideyi (sahlep) yaparken tesadüfen keşfettiği tatlıdır. Sahlepli karsambaç olarak başlayan tatlı üç kuşak sonra maraş dondurması olarak tanınmaya başlamıştır. Kahraman maraş dondurmasının en önemli özelliklerinden biri keçi sütünden yapılmasıdır.

Yapılışı

Ahır dağının eteklerinden beslenen keçilerin sütü önce bir eksper tarafından kontrol edilir. 90 derecelik sıcaklıkta kaynatılan sütler, micro organizmalardan arınıdırılır. Daha sonra bu süte önce sahlep, ardından şeker katılıyor. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendikten sonra eksi 6 derecede soğutluduktan sonra tüketime sunulur.

İçindekiler

İçersinde A, B, C, D ve E grubu vitaminleri ile kalsiyum fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi minerallerde bulunan Kahramanmaraş dövme dondurmasının 100 gr. sade dondurmada 135 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 100 mg. sodyum, 160 mg. potasyum, 0,1 mg. demir, 130 mg. A vitamini, 0,21 mg.E vitamini 0,25 mg. B vitamini ve 0,13 mg. diğer vitaminlerden olduğu tesbit edilmiştir.

Dağıtım

Bugün, Kahramanmaraş dövme ve meyveli dondurma çeşitlerinin, Yaşar Dondurma (Mado), Ferah Dondurma (Edo) ve Kervan Dondurma (Alpedo) kuruluşları tarafından yurt içi ve yurt dışında dağıtımı yapılmaktadır. Kahramanmaraş Dondurması halen A.B.D., Avustralya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Çin, İngiltere, G.Kore, S.Arabistan, Tunus, Yugoslavya, Kıbrıs, Mısır gibi ülkelere Mado ve Edo

Kaynaklar

Maraş Valiliği resmi web sitesi

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.