kalamar

Uzunca, ovalimsi bedenli (Avrupa denizlerinde uzunluğu 8 - 50 cm'ye ulaşır) orta sularda yaşayan kafadanbacaklı. Boynuzsu bir iç kavkısı vardır. On ayağından ikisi öbürkülerden bir kat uzundur. Kalamar (Loligo ve Ommastrephes cinsi; onayaklılar takımı), ağlara ya da dipte gezinirken zokaya takılır.

KALAMAR (türkçe) anlamı
Mürekkep balığının bir türü (Loligo vulgaris).
KALAMAR (türkçe) anlamı
1. mürekkepbalığının bir türü (loligo vulgaris).
KALAMAR (türkçe) ingilizcesi
1. [Kingdoms of Kalamar]n. calamary
2. squid
KALAMAR (türkçe) fransızcası
1. calmar [le]
2. encornet [le]
KALAMAR (türkçe) almancası
1. n. Kalmar

Kalamar hakkında detaylı bilgi

Uzunca, ovalimsi bedenli (Avrupa denizlerinde uzunluğu 8 - 50 cm'ye ulaşır) orta sularda yaşayan kafadanbacaklı. Boynuzsu bir iç kavkısı vardır. On ayağından ikisi öbürkülerden bir kat uzundur. Kalamar (Loligo ve Ommastrephes cinsi; onayaklılar takımı), ağlara ya da dipte gezinirken zokaya takılır. Karadeniz dışında Türkiye çevresindeki bütün denizlerde bulunur. Türkiye sularındaki tek türü Loligo Vulgaris'tir. Akdeniz ülkeleri mutfağına giren eti, balık avı için mükemmel bir olta yemidir. Kalamar, iyi bilinmeyen derin deniz biçimlerine ve İkinci Zaman'da yaşamış belemnitlere benzer.

Kalamarın tavası, haşlaması ve yahnisi yapılır. Tavası yapılırken küçük parçalara ayrılmış kalamarlar un ve yumurtayla hazırlanan bulamaca batırılır ve kızgın yağda kızartılır. Haşlaması, kaynama suyuna kalamarla birlikte havuç, kereviz yaprağı, maydanoz ve tuz atılarak yapılır. Üzerine zeytinyağı, limon ve maydanozla hazırlanmış sos dökülür. Halka halka doğranmış bol soğanla yapılan yahnisine kırmızı şarap da katılır. Üzerine karabiber, tahin, çam fıstığı ve kuş üzümüyle yapılan sos dökülüp tekrar bir süre pişirilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Dev Kalamar

Dev kalamar, ''Architeuthis'' cinsinden kalamarların ortak adı. Bir zamanlar efsanevi yaratıklar olduğu sanılan dev kalamarlar, derin okyanuslarda yaşayıp, çok büyük boyutlara ulaşabilen "Architeuthidae" familyasına ait deniz yumuşakçalarıdır. Erkek kalamarların boyu 19 metreye ...

Jumbo Kalamar

Humboldt kalamarı veya Jumbo kalamar, (Latince: Dosidicus gigas), Büyük Okyanus'un doğu kıyılarındaki Humboldt akıntısında yaşar. Ateş Toprakları'ndan Alaska kıyılarına kadar görülür.

Squid

Squid şu anlamları ifade edebilir:

Kaşer

Kaşer: (İbranice: Aşkenaz - okunuşu ``Koşer``), Musevilik dinine göre; yenilmesinde ve kullanılmasında dinen bir sakınca bulunmayan helal ürünlere verilen isimdir. Bunları belirleyen kurallara ise Kaşerut ya da Kaşrut kuralları adı verilir.Musevilik Dinine göre; yenilmesi serbest ...

Teuthida

Kalamar, Teuthida takımını oluşturan uzunca, ovalimsi bedenli kafadan bacaklıların ortak adı.

Tarator

Tarator, bazı Balkan ülkelerinde ve Kıbrıs adasında yapılan ve cacıktan esinlenmiş, ona benzeyen soğuk yemek.

Balıkesir Nüfus Ve Sosyal Hayat

Balıkesir'in 1990 sayımına göre toplam nüfusu 973.314 olup, bunun 468.758'i ilçe merkezlerinde, 504.

Paskalya Adası

Şili'nin batısında Büyük Okyanus'ta ada. Yüzölçümü 179 km2. Bu volkanik ada adını, Hollandalı Jacob Roggeveen tarafından 1772 yılının Paskalya günü keşfedilmiş olmasına borçludur. Ada, 1888'den beri Şili'ye aittir.

Gaetano Donizetti

coğrafya ve çoğu hidrografi kaynaklarına göre Antarktika Kıtası'nı çevreleyen su kitlesidir (Şekil 1). Bu okyanus dünyanın dördüncü büyük ve en son tanımlanmış okyanusudur.

İzmir Körfezi

İzmir Körfezi Ege Denizi'nin Anadolu içine uzanan bir uzantısıdır. İzmir körfezi şekil konum itibariyle 2 kesime sahiptir. İç körfez (Sasalı/Karşıyaka sahil şeridiyle Güzelbahçe/Bayraklı arası körfez), kesim ise Karaburun yarımadası

Güney Okyanusu

Güney Okyanusu, bazı coğrafya ve çoğu hidrografi kaynaklarına göre Antarktika Kıtası'nı çevreleyen su kitlesidir (Şekil 1). Bu okyanus dünyanın dördüncü büyük ve en son tanımlanmış okyanusudur.