--}}

Kalbin Tabakaları

KALBİN TABAKALARI Kalbin tabakaları içten dışa doğru sırasıyla endocardium, myocardium ve epicardium'dan meydana gelir. Kalp boşluklarının iç yüzünü örten dokuya endocardium denir. Endocardium kalp boşluklarının bütün girinti ve çıkıntılarını örterek damarların intima tabakası ile devam eder. Endocardiumun iç yüzü gayet düz ve kaygandır. Bu sayede kanın boşluk duvarlarına sürtünmesi son derece azalır. Myocardium; Kalp kası çizgili kaslardan olmakla beraber isteğimiz dışında çalışır.

KALBİN TABAKALARI

Kalbin tabakaları içten dışa doğru sırasıyla endocardium, myocardium ve epicardium'dan meydana gelir.

Kalp boşluklarının iç yüzünü örten dokuya endocardium denir. Endocardium kalp boşluklarının bütün girinti ve çıkıntılarını örterek damarların intima tabakası ile devam eder. Endocardiumun iç yüzü gayet düz ve kaygandır. Bu sayede kanın boşluk duvarlarına sürtünmesi son derece azalır.

Myocardium; Kalp kası çizgili kaslardan olmakla beraber isteğimiz dışında çalışır.

Epicardium; Myocardium'un üzerini kaplayan bir tabaka olup, aynı zaman da pericardium'un en iç tabakasını oluşturur.

PERİCARDİUM

Kalbi bir torba gibi saran fibro-seröz zara verilen isimdir. Fibrö'z (pericardium fibrosum) ve seröz (pericardium serosum) olmak üzere iki kısımdan oluşur. Fibröz perikardium en dıştaki tabakayı meydana getirir.

İçte yer alan seröz perikardium'un da iki yaprağı vardır. Dış yaprağına lamina parietalis, iç yaprağına ise lamina visceralis (epicardium) denir.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.