Kalevala

Kalevala, Elias Lönnrot'un 19. yüzyılda Fin halk hikâyelerinden derleyip kaleme aldığı epik destan. Finlerin ulusal epik destanı olan Kalevala, aynı zamanda Fin edebiyatının en önemli eserlerinden biridir.

Kalevala

thumb|right|Sampo Savunulurken

Kalevala, Elias Lönnrot`un 19. yüzyılda Fin halk hikayelerinden derleyip kaleme aldığı epik destanıdır. Finlilerin ulusal epik destanı olan Kalevala, aynı zamanda Fin edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Destan 1917`de Finlandiya`nın Rusya`ya karşı bağımsızlığını ilan etmesi ardından ülkede yükselen milliyetçilik döneminde kaleme alınmıştır.

Kalevala`nın kelime anlamı "Kaleva`nın Diyarı"`dır. Destan, toplam 50 nazımdan oluşan bölümlerden oluşur.

Kalevala`nın Kaleme AlınmasıAsıl uzmanlık alanı fizik olan Lönnrot, Finlandiya`nın değişik bölgelerinde gerçekleştirdiği gezilerinde, Fin halk hikayelerini kaydetti. Şiirlerin çoğunu Karelya bölgesinde toplayan Lönnrot, 1829`da başladığı yolculuğu ardından Kalevala`nın "eski" halini tamamladı. Araştırmalarına devam eden Lönnrot, 1849`de Kalevala`nın bugünkü halini topladı.

KahramanlarDestandaki ana karakter olan Ví¤iní¤möinen`dir. Finliler`in ulusan çalgı aleti olan kanteleyi, bir turna balığının kemiklerinden yapan kahraman, başlangıçta çok kötü çaldığı bu enstrumanı, daha sonraları hayvanları bile büyüleyebilecek kadar iyi çalmaya başlar. Daha sonraları kantelesini kaybeden Ví¤iní¤möinen, kantelenin günümüzdeki hali olan şeklini, huşağacından yapar.

Kendine eş arayan ancak bir türlü evlenemeyen Ví¤iní¤möinen, destanda geçen Joukahainen`in kardeşi Aino`yla evlenmek üzereyken, Aino denizde yüzerken boğulur ve ölür.

Destanın bir bölümünde, kıtlık içinde yaşayan köyleri için Ví¤iní¤möinen ve arkadaşları, kuzeydeki insanların yaşadığı bir kasabada, Sampo adında sürekli un üreten sihirli bir değirmeni çalmaya giderler.

Kaynaklar

Vikipedi

Kalevala

n. Finnish national epic poem

Kalevala

İngilizce Kalevala kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Kalevala, poème national finnois composé par Elias Lönnrot

Kalevala

İngilizce Kalevala kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Kalevala, finnisches Nationalgedicht

Kalevala

İngilizce Kalevala kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Kalevala, poema épico nacional finlandês

İlgili konuları ara

Yanıtlar