Kalkan, Kaş

Kalkan, Antalya`nın batısında, Kaş`a bağlı turistik bir beldedir.

Kalkan, Antalya`nın batısında, Kaş`a bağlı turistik bir beldedir.

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önceki Likya Uygarlığı`nın yaşadığı ve sayısız kentler kurulmuş Antalya ile Fethiye arasındaki topraklarda bulunan Kalkan ve çevresinde bu döneme dair şehir kalıntısı veya yerleşim görülmemektedir. Kalkan bundan 150 - 200 sene önce yakınında bulunan Meis isimli Yunan adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılır. Tarih boyunca güvenilir bir liman olması, Elmalı-Gömbe-Bezirgan yörelerinden gelen tarım ve orman ürünlerinin pazarlandığı ve yüklendiği bir liman olarak önemini korumuş ama 1970`li yıllardan sonra Antalya karayolunun açılmasıyle deniz ticaretini zayıflayarak hemen hemen yok olma noktasına gelmiştir.

Uzun yıllar ulaşım zorluğunun da etkisiyle çevre ilçeler gibi canlılık kazanamamış ve kendini korumuştur. Son yıllarda özellikle İngiliz turistler tarafından keşfedilmiştir. İngilizler`in başı çektiği yoğun bir yabancı nüfusu bugün Kalkan`a yerleşmiş durumdadır. Bu hızlı gelişmeye rağmen, Kalkan`ın sırtını yasladığı dağlara doğru yayılan kentin eski dokusunun bulunduğu bölüm korunabilmiştir.

Belde içindeki deniz taşlıktır ama 13 km. uzaklıktaki Patara`daki plaj sığ denizi kumsalı ile bir alternatif oluşturur. Kalkan koyu mavi bayrak ödülü almaya hak kazanan temizlik ve güzelliktedir.

Beyaz duvarlı evleriyle meşhur Kalkan, 1920`li yıllara kadar Kalamaki adıyla anılan eski bir Rum balıkçı köyüdür. O zamandan geriye kalan köyün kilisesi bugün cami olarak kullanılmaktadır.

Turimin gelişmesi ve yabancı uyruklu kişilerin yaşamaya başlamasıyle değişik yan sektörler ve iş kolları yerini almış ve diğer beldelere bağımlılık azalmıştır.

Kalkan koyunun açıklarında, üzerinde yerleşim olmayan Çata Adası bulunuyor.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kalkan, Kaş ilgili konular

 • Likya yolu

  Fethiye’den başlayarak Kaş’a hatta Antalya’ya kadar uzanan ve Likya kentlerini birbirine bağlayan patikalar zinciridir. Antik dönemlerde “
 • Antiphellos

  Antiphellos, Antalya`nın Kaş ilçesinde antik kent ve Kaş`ın Likya dönemindeki isimlerinden biri.
 • Kaş, Antalya

  Kaş, Antalya ilinin en batısında yer alan turistik ilçe.
 • Mavi Mağara

  Antalya'nın Kaş ilçesinde bir mağara. Kaş - Kalkan arasında deniz kıyısında olan Mavi Mağara, Kaş'a 18 km Kalkan'a ise 6 km uzaklıkta olup
 • Patara

  Antalya il sınırları Kaş ilçesi Kalkan beldesi yakınlarındaki antik kent.
 • Kalkan, Kaş

  Kalkan, Antalya`nın batısında, Kaş`a bağlı turistik bir beldedir.
 • Ksantos

  Ksantos (Likya dili: Arnna) Fethiye yakınlarındaki antik kent. Fethiye - Kaş karayolunun 70 km.sinde bulunmaktadır.
 • Kara semenderi

  Kara semenderi (''Lyciasalamandra luschani''), Salamandridae familyasından bir semender türü.
 • Fırnaz İskelesi

  Antalya ili Kaş ilçesine bağlı Yeşilköy beldesi yakınlarında yer alan ve koruma alanı kapsamında olduğu için tesisleşmeye izin verilmeyen