Kalmıkya Cumhuriyeti, bkz.

Kalmıkya Cumhuriyeti hakkında bilgiler

Kalmıkya Cumhuriyeti ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Kalmıkya

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kalmıkya

Kalmıkya Cumhuriyeti (Rusça: Респу́блика Калмы́кия; Kalmıkça: Хальмг Таңһч), Rusya Federasyonu'na bağlı bir ...

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti; Kuzey Kafkasya'da bulunan, Rusya Federasyonu üyesi bir cumhuriyettir. Yüzölçümü 14.100 km²'dir. Başkenti Çerkessk olup, ikinci büyük kenti de Karaçayevsk'dir.

Kalmuklar

Kalmuklar Moğol kökenli halk topluluğu. Çungarlar ve Öletler de denilen bu topluluk, kendilerini Oyrat olarak adlandırırlar. Moğolcanın Oyrat lehçesini konuşurlar. Bugün Moğolistan, Doğu Türkistan ve bunlara komşu Çin eyaletlerinde Oyrat lisanını konuşanlar vardır.

Rostov Oblastı

Rostov Oblastı (Rusça: Росто́вская о́бласть / ''Rostovskaya oblast''), Rusya Federasyonu'nun Güney Federal Bölgesi'nde bulunan oblast. Oblastın idarí merkez Rostov-na-Donu'dur. Ayrıca Rostov-na-Donu, 2002'den beri Güney Federal ...

Rusya'nın Ekonomik Bölgeleri

ekonomik bölge" (Rusça: экономи́ческие райо́ны, ''ekonomiçeskie rayonı''; tekil: ''ekonomiçeski rayon'')'ye bölünmektedir. Bu ekonomik bölgeler, ekonomik ve istatistiksel gereksinmeler için Rusya'nın federal yapılarının yeniden bir araya getirilmeleridir. Bu ...

Kalmukya

Kalmukya veya Kalmıkya (Kalmukça: Хальмг Таңһч, Rusça: Респу́блика Калмы́кия), Rusya Federasyonu'na bağlı bir cumhuriyettir. En dikkat çeken özelliği Avrupa sınırları içinde Budizm'in en yaygın din olduğu tek bölge olmasıdır.