Kalmuk

Kalmukya veya Kalmıkya (Kalmukça: Хальмг Таңһч, Rusça: Респу́блика Калмы́кия), Rusya Federasyonu'na bağlı bir cumhuriyettir.

Kalmuk hakkında bilgiler

Düzenle|Nisan 2007

Kalmuk Özerk Cumhuriyeti

Yarim milyon nüfuslu ve Türkiye`nin onda biri büyüklüğünde Rusya`nın özerk cumhuriyeti. Volga nehri, Dağistan, Stravropol bölgesi ve Çeçenistan arasında yer alır. Nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan Kalmuklar, kendilerini Oyratlar, Cungarlar veya Oletler olarak nitelendirirler; bölgeye Cengiz Han döneminden itibaren yerleşmeye başlamışlar, ancak asil yoğunluğa 17nci yüzyılda ulaşmışlardır. Yörenin Rus egemenliğine girmesi ile birlikte Rus nüfus artmaya başlamış; ikinci dünya savasinda Almanlarla işbirliği yaptıkları yüzünden Kalmuklar, Çeçenler, İnguslar ve Kırım Tatarlari gibi 1944`de Sibirya`ya sürülmüşlerdir. Nikita Kruscev döneminde itibarlarının iade edilmesi ile birlikte, hayatta kalan Kalmuklar ülkelerine geri dönmüşler ve özerk cumhuriyetlerine tekrar kavuşmuşlardır. Günümüzde, budist Moğol kültürlerini tekrar canlandırma çabası içindedirler. Devlet başkanlarının ünlü bir satranç oyuncusu olması ve 1998de dünya satranç şampiyonası`nın başkent Elista`da yapılması, pek az bilinen bu ülkenin yeryüzünde tanınmasını sağlamıştır. Devlet başkanı Kirsan Nikolayevich Ilyumzhinov, 1995 yılından beri dünya satranç federasyonu (fide) başkanıdır. Ülkede Tibetçe konuşulur.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kalmuk maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Mehmet Emin Kalmuk

Mehmet Emin Kalmuk

Anapa

Anapa (Adıgece: Bığurkal/Быгъуркъал), Rusya Federasyonu'na (RF) bağlı Krasnodar Krayı'nın Karadeniz kıyısında bulun bir kentsel alan ve bu alanın merkezi olan liman kenti. Nüfusu 2002'de 53.493 idi.Önemli bir turizm merkezidir.

Dağıstan

Dağıstan Cumhuriyeti Rusya Federasyonu'na bağlı bulunmaktadır. 3 renkli olan Dağıstan Cumhuriyeti bayrağının üst kısmındaki yeşil şerit İslamiyeti, ortadaki mavi şerit Hazar Denizi ile gökyüzünü, alttaki şerit ise dostluğu sembolize etmektedir. Dağıstan Cumhuriyeti marşı ...

Destan

Efsanelerle değişikliğe uğramış tarihi bir olayın izlerini taşıyan destan, bir milletin hayal gücünü en çok doyurabilecek en eski edebiyat biçimidir. Hangi edebiyat söz konusu olursa olsun kendiliğinden doğmuş ilkel halk destanlarının var olabileceğine bugün artık inanılmaz.