Kalori, simgesi "cal"dir. Atmosfer basıncında bir gram suyun sıcaklığını 1°C yükseltmek için gerekli enerji veya ısı miktarı olarak tanımlanan bir enerji birimi. Kilokalori (bâzan kilogramkalori veya büyük kalori de denir) 1000 kaloridir.

KALORI (türkçe) anlamı
1. Lat. Bir kilogram suyu bir derece ısıtmak için lâzım olan ısı miktarı.
2. Gıdaların vücuda yarayışlı olması ve hararet vermesi bakımından değeri.
KALORI (türkçe) anlamı
3. normal atmosfer basıncında
4. ısınma ısısı 15 c lik suyunkine eşit olan bir cismin
5. bir gramının sıcaklığını 1 c yükseltmek için gerekli ısı miktarına eşit olan ısı birimi.besinlerin
6. dokular içinde yanarak vücudun sıcaklık ve erkesini sağlama değerleri de kaloriyle ölçülür. bir gram yağ
7. aşağı yukarı 9 kalori verir. çalışan bir insanın bir günde ortalama 3000 kaloriye gereksinmesi vardır.
KALORI (türkçe) ingilizcesi
1. n. calorie
2. calory
3. therm
KALORI (türkçe) fransızcası
1. calorie [la]
KALORI (türkçe) almancası
1. n. Kalorie
2. Wärmeeinheit

Kalori hakkında bilgiler

Kalori, simgesi "cal"dir. Atmosfer basıncında bir gram suyun sıcaklığını 1°C yükseltmek için gerekli enerji veya ısı miktarı olarak tanımlanan bir enerji birimi. Kilokalori (bazan kilogramkalori veya büyük kalori de denir) 1000 kaloridir. Yiyeceklerin kalori değeri umumiyetle kilokalori terimi ile ifade edilir ve ekseriya kilo söylenmeyip sadece kalori olarak belirtilir.

Takriben 1925’ten beri kalori, jul terimi ile belirlenmektedir. Enerji birimi olarak kalori, bir tesir elde edecek şekilde bir maddeye ısının verildiği veya eklendiği fen ve mühendislik dallarında ısı miktarını belirlemek için kullanılır. Maddelerin ısı kapasiteleri, erime ve buharlaşma ısıları ve kimyevi değişmeye bağlı reaksiyon ısıları daima kalori terimi ile ifade edilir. Bir kalori yaklaşık 4, 18 jouleye eşittir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fitness

Fitness kelime anlamı olarak "Sağlıklı ve formda olmak"dır. Bir çok egzersize dayalı bir spordur.

Jogging

Jogging, rahat adımlarla koşmaya dayalı spor. Özellikle 1960'lardan sonra ABD'de yaygınlaşmıştır. Jogging yapan insan, dakikada 10-13 kalori harcamaktadır (tenis oynayan bir kişi ise dakikada 7-9 kalori harcar).

Marasmus

Marasmus Beden ve ruh bakımından kuvvetten düşme, marazm. Özellikle küçük çocuklarda görülen, protein ve kalori yetersizliği ile karakterize ağır bir beslenme bozukluğu. Gıdaların yetersiz olduğu, gıda tekniği, bilgisizliğin veya hijyen şartlarının kötü olduğu ...

Su

Su, bilinen tüm yaşam biçimleri için gerekli ve vazgeçilmez olan tatsız ve kokusuz bir maddedir. Su, canlıların yaşaması için hayati bir öneme sahiptir. Canlılık için gereken tüm fiziksel olaylar hep suyun özellikleri ile gerçekleşebilmektedir, bu nedenle biyologlar suya "yaşam ...

Glukoz

Basit bir şeker (veya monosakkarit) olan glukoz (veya glikoz veya glükoz) yaşam için en önemli karbonhidratlardan biridir. Hücreler onu bir enerji kaynağı ve metabolik reaksiyonlarda bir ara ürün olarak kullanırlar.